SVĚTLÁ: Praktické maturitní i učební obory
Dnes je 8. prosince 2023, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.
  • Hasiči zasahovali u nebezpečné námrazy na střeše radnice.
  • Pozor na nebezpečné ledové převisy na budovách. Uvolnit se při oblevě mohou kdykoliv a někoho zranit.
  • U vjezdu do bývalého areálu Svit uvízl kamion napříč příjezdovou komunikací...? Video naleznete na našem FB.
  • Čerti řádili na Dóze, polepšené děti Mikuláš s anděly odměnil.
  • Vlastivědná a genealogická společnost měla v úterý výroční schůzi. Zvolila si nové funkcionáře, přednesena byla zpráva o činnosti. Kolik měla přednášek, jaké byly nejnavštěvovanější a co chystá v synagoze přístí rok? To se brzy dozvíte.
  • Po městě chodí Mikuláš s čerty a anděly.

Nominujte svou oblíbenou Alej roku 2023. Uzávěrka nominací se blíží!

- - 13. 10. 2023 - komentářů  0
Vysočina Dubová alej v Třešti.
Vysočina Dubová alej v Třešti.

Arnika pořádá 13. ročník ankety Alej roku. Nominováno je 45 alejí ze 13 krajů České republiky a každý den přibývají. V kraji Vysočina jsou nominovány 2 aleje. Obě aleje se řadí mezi dominanty okolí. Jedna z alejí získá díky anketě unikátní ošetření kořenů stromů.


Možnost nominovat Alej roku 2023 skončí 26. října. Hlasování veřejnosti začne poté 2. listopadu 2023 a bude probíhat až do čtvrtka 25. ledna 2024. V tomto období budou moci lidé z celé republiky hlasovat na stránce alejroku.cz pro svoji oblíbenou alej a rozhodnout tak, která z nich získá prestižní titul Alej roku 2023.

 

Specialitou tohoto ročníku ankety Alej roku bude poskytnutí kořenové injektáže stromům ve vybrané aleji, kterou provede firma Groown. Kombinace unikátních rozpustných organických živin, humusových látek, složek zadržujících vodu a prospěšných půdních mikroorganismů, podpoří růst a odolnost stromů a prodlouží jim život.

 

A jaké aleje se letos budou ucházet o zájem veřejnosti v kraji Vysočina?

 

Alej Lipky v Telči

Dubová alej v Třešti

 

Dubová alej, která lemuje cestu Třeště je dlouhá 1,5 kilometru a roste v ní 179 dubů starých asi 200 let. K Třešti patří stejně jako známé betlémy. Se sázením stromů tu začal pravděpodobně baron Leopold Wenzel von Sternbach. Ještě počátkem minulého století se z Třeště pořádaly výlety alejí s hudbou ke starému buku.

 

Za zmínku určitě stojí i Alej Lipky v Telči vysázená v 18. století. Na 1 400 metrech se nachází skoro 400 stromů. Je velmi oblíbeným cílem pro sportovce a výletníky, poskytující nejen stín, ale také vodu v kojenecké kvalitě - pítko se nachází na začátku aleje.

 

K zasílání dalších nominací vybízí koordinátorka ankety Aleje roku, Denisa Hronová: “Příběhy lidí spjaté s alejemi jsou výjimečné, zajímavé a motivující. Je vidět, že lidem na stromech záleží. Jsem jim vděčná, že se s námi o tyto příběhy dělí a pomáhají tak šířit povědomí o významu alejí v krajině. Zapojte se také do Aleje roku 2023 a objevte krásu a příběhy alejí ve svém okolí. Nominovat může kdokoliv - jednotlivec, škola, spolek, neziskovka, firma přes nominační formulář. Stačí, že se vám alej líbí, nebo že máte s ní spjatou milou vzpomínku. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Každá má šanci na výhru, rozhodnout může její silný příběh, obdivuhodná krása, snaha o záchranu nebo zapojení místních lidí do hlasování.

 

Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí, které patří ke zdravé a fungující krajině. Motivujeme lidi, aby se zajímali o vzrostlé stromy, protože jsou důležitou součástí našeho prostředí, přinášejí užitek lidem a pro přírodu mají také mnoho významných funkcí.

 

Např. nám pomáhají tím, že omezují hluk ze silnice nebo odnos zeminy z polí. Řidičům také usnadňují orientaci v noci nebo za deště. Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, polních cest a většinu z nich lemují stromořadí. V součtu už to má značný pozitivní vliv na přírodu. Stromy jsou domovem desítek, někdy i stovek, druhů živočichů. Někteří z nich je využívají při migraci mezi vhodnými biotopy nebo jako loviště. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v české krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili.

 

Nominující celorepublikové vítězky se může těšit na let balonem s HaBalon nebo na světelný obraz Li-Go. Pro autory nominací krajských vítězek připravíme dárkové balíčky s poukázkami do FotoŠKoda, lahůdkami od Perfectly Delicous, se vstupenkami do Bečovské botanické zahrady a další.

 

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.


Autor: Arnika

Publikoval: -kas-

Čtěte také

19. 6. 2023 - Velká předprázdninová aukce deskových her pro Stanici Pavlov

Velká předprázdninová aukce deskových her pro Stanici Pavlov
Stanice Pavlov na týden od 19. června připravila velkou předprázdninovou aukci deskových her s tématikou zvířat a přírody. Zúčastnit se může každý zájemce na FB Stanice Pavlov, nabídnout cenu a svým příhozem...

23. 11. 2023 - Na Vysočině se stále častěji objevuje invazivní škeblice asijská

Na Vysočině se stále častěji objevuje invazivní škeblice asijská
V některých rybnících nacházejících se v jižních Čechách a v kraji Vysočina se v posledních letech zabydluje nezvaný a nevítaný host - totiž škeble asijská, označovaná častěji také jako škeblice.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist