PANORAMA FITNESS
Dnes je 22. června 2024, svátek má Pavla, zítra Zdeňka.
  • V centru Beauty&Beast se po celou sobotu koná Kmínový festival. Můžete ochutnat speciality pražských šéfkuchařů, zakoupit regionální potraviny. Kromě toho je zde doprovodný kulturní program a vyžití pro děti.
  • Na našem fotbalovém stadionu se hrají tuto sobotu a neděli zápasy chlapců U14 v rámci turnaje Třebíč Open. Také FCVM zde má svůj žákovský tým. Více foto na našem Facebooku.
  • Letos vyšlo otevření koupaliště na tropický den.
  • Jdu do školy. V mateřské škole na Sokolovské proběhlo ve čtvrtek pasování předškoláků s Dózou.
  • 21.6.2024 - Koupaliště PALOUKY otevře své brány v pátek 21. června 2024 v 10 hodin. Jak to na koupališti aktuálně vypadá můžete sledovat na portále www.NovinyVM.cz v pravém sloupci na ONLINE kameře.
  • Lidl už láká zaměstnance přímo na fasádě prodejny.

Meziříčské synagogy

- - 8. 11. 2023 - komentářů  0
Nová synagoga ve Velkém Meziříčí (9. 11. 2023).
Nová synagoga ve Velkém Meziříčí (9. 11. 2023).
foto: -kaš-
Nová synagoga - interiér (28. 6. 2023). foto: -kaš-
Stará synagoga ve Velkém Meziříčí (9. 11. 2023). foto: -kaš-
Stará synagoga - interiér (30. 7. 2008). foto: -kaš-
Pohled na Novou synagogu zezadu (5. 6. 2022). foto: -kaš-

Po třicetileté válce se v Meziříčí postupně usazovali Židé. V roce 1636 byl zapsán první Žid Josef, v polovině století zde byly tři židovské domy a do roku 1710 vzrostl počet domů na 32. Brzy vznikly i synagogy.


Tzv. stará synagoga pochází z roku 1695, kdy si meziříčští Židé vedle starší malé synagogy postavili novou. Pod její podlahou se nacházejí zbytky městské hradby, která v té době už ztratila svoji obrannou funkci. Synagoga je orientována k východu. Ze vstupní předsíně se vchází do hlavního modlitebního prostoru pro muže. Při východní zdi byl umístěn svatostánek. Řečniště bylo situováno doprostřed, podél stěn stálo 85 sedadel pro muže. Ženám bylo určeno 63 sedadel na galerii přístupné zvenčí zvláštním schodištěm. Barokně klasicistní kamenný portál hlavního vchodu je z druhé poloviny 18. století. V něm jsou vsazeny kované dveře, jež hebrejský nápis datuje do roku 1812. Jako modlitebna sloužila až do vybudování nové synagogy. Pak byla používána jako obchod a sklad. Na konci minulého století byla opravena a v letech 1996-2011 sloužila jako výstavní síň muzea. V současné době je z důvodu rekonstrukce uzavřena.

 

Obě synagogy stojí kousek od sebe.

 

V polovině 19. století bylo v židovské obci přes 1100 obyvatel. Protože stará synagoga k jejich shromažďování už zdaleka nestačila a různé varianty rozšíření se ukázaly jako nevhodné, rozhodli se postavit novou budovu. Nová synagoga byla vystavěna v letech 1868-1870 na místě dvou křesťanských domů, již za hranicemi bývalého židovského ghetta. Autorem projektu byl vídeňský architekt August Prokop. Budovu v pseudogotickém slohu postavil místní stavitel Václav Roučka za 25 tisíc zlatých.

 

 

Byla postavena z neomítnutých červených a v menším množství černých cihel. Okna zdobily barevné vitráže se symbolem Davidovy hvězdy a ve dvou omítnutých pruzích nad vchodem byly umístěny hebrejské citáty z Bible. Vnitřek synagogy odpovídal již modernějšímu pojetí, kdy řečniště bylo přesunuto ke svatostánku a lavice byly umístěny rovnoběžně podobně jako v křesťanských kostelích. Ženská galerie nesená litinovými sloupy obklopovala chrám ze tří stran.

 

Interiér nové synagogy po vyrabování nacisty v říjnu 1941.
Foto K. Janíček

Svému účelu sloužila synagoga do roku 1940, kdy byla poškozena nacistickými vandaly. Od roku 1943 pak byla využita jako týlové skladiště německé armády. Po 2. světové válce se v jejím užívání sice postupně vystřídalo několik subjektů, přesto však až do roku 1991 sloužila jako sklad. Do prostory chrámu byl na úrovni galerií vestavěn dělicí dřevěný strop, který je v budově dosud. Po restituci byla budova pronajímána k obchodním účelům. V letošním roce synagogu získalo od brněnské židovské obce město a hodlá ji do budoucna využít ke kulturním účelům.

 

V prostoru mezi novou a starou synagogou stávala malá synagoga, která byla údajně nejstarší. Navazovala na ni budova židovské náboženské školy. V první polovině 20. století sloužila jako zimní modlitebna. V roce 1955 byla židovskou obcí prodána a v letech 1962-67 byla kvůli špatnému technickému stavu zbořena. Zůstaly z ní jen dvě obvodové zdi.

 

Tolik k historii budov. Teď ještě k pravopisu. Budeme-li rozlišovat synagogy podle stáří či velikosti, můžeme psát s malým písmenem „stará synagoga“, „nová synagoga“, „malá synagoga“. Pokud však synagogy chceme přímo pojmenovat, můžeme s klidným svědomím psát i „Stará synagoga“, „Nová synagoga“, „Malá synagoga“. Záleží na tom, jak jsou pro nás tyto budovy důležité.


Autor: Marie Ripperová

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

001.jpg  002.jpg  003.jpg  004.jpg  005.jpg  006.jpg  007.jpg  008.jpg  009.jpg  010.jpg  011.jpg  012.jpg  013.jpg  014.jpg  015.jpg  016.jpg  017.jpg  018.jpg  019.jpg  020.jpg  021.jpg  022.jpg  023.jpg  024.jpg  025.jpg  026.jpg  027.jpg  028.jpg  029.jpg  030.jpg  031.jpg  032.jpg  033.jpg  034.jpg  035.jpg  036.jpg  037.jpg  038.jpg  

Čtěte také

31. 5. 2024 - Soutěž mladých cyklistů v obou kategoriích ovládla opět Osová Bítýška

Soutěž mladých cyklistů v obou kategoriích ovládla opět Osová Bítýška
Dopravní výchova je na Základní škole v Osové Bítýšce na vysoké úrovni. Týmy z jejich školy pravidelně suverénně vítězí v soutěžích mladých cyklistů.

11. 1. 2024 - Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný
Během posledních dnů dochází vlivem nízkých teplot k postupným zámrzům hladin vodních nádrží.

28. 5. 2024 - Na Muzikanti dětem zářily hudební hvězdy Buty, Highland či Ukulele Troublemakers

Na Muzikanti dětem zářily hudební hvězdy Buty, Highland či Ukulele Troublemakers
V sobotu 25. května se od 14 hodin na náměstí ve Velkém Meziříčí konal 16. ročník charitativního koncertu Muzikanti dětem.

9. 6. 2024 - Zápach z bioplynky by měl do týdne zmizet, sdělil po jednání s jejím provozovatelem starosta

Zápach z bioplynky by měl do týdne zmizet, sdělil po jednání s jejím provozovatelem starosta
V posledních dnech se kolem bioplynové stanice na Třebíčské ulici šíří silný a nesnesitelný zápach. Občané už městu poslali několik stížností. Městský úřad Velké Meziříčí ovšem kontroly v kompetenci nemá. Do věci...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Olejový mlýn Petráveč zve na Kmínový festival a talkshow s Josefem Dvořákem
TOPlist