Dnes je 12. července 2024, svátek má Bořek, zítra Markéta.
  • Postup prací na rekonstrukci silnice na Fajtův kopec (horní část ulice Nad Gymnáziem).
  • Milovníci a obdivovatelé rychlé jízdy na motorce se sešli v kině na premiéře dokumentu Plná 6, o závodníku Kamilu Holánovi, který má kořeny ve Velkém Meziříčí. Po filmu následovala beseda se závodníkem a jeho otcem Ivošem, kterou moderoval Ivo Kaštan.
  • Na Novosadech je již vyznačena zastávka náhradní autobusové dopravy za výluku na trati Velké Meziříčí - Křižanov, která proběhne od 15.7. do 5.8.2024
  • Rekonstrukce městské knihovny na Poštovní ulici ve Velkém Meziříčí.
  • Na louce u Penny je vysekán obrazec včely samotářky a motýla nad květinou.
  • Uzavírka silnice na Fajtův kopec začala ve středu ráno. Strhává se asfalt a už tudy rozhodně neprojedete!

Na Vysočině někdo otrávil dva orly mořské. Jeden byl v čase nálezu ještě živý

- - 7. 1. 2024 - komentářů  0
Otrávený dospělý orel mořský nalezený u Benátek na Vysočině.
Otrávený dospělý orel mořský nalezený u Benátek na Vysočině.
foto: Petr Mückstein
Mrtvý orel mořský nalezený u Osové Bítýšky.  foto: Klára Hlubocká
Otrávená káně lesní nalezená nedaleko orla mořského u Osové Bítýšky.  foto: Klára Hlubocká
Pes Viky a fena Irbis společně s psovodkou Klárou Hlubockou tvoří psí jednotku ČSO. Umí v terénu vyhledávat otrávené návnady a jejich zvířecí oběti. Jsou jediní s touto specializací v Česku.  foto: Jitka Erbenová

První letošní případy cílené otravy dravců řeší tento týden Česká společnost ornitologická (ČSO).


Na dvou místech na Vysočině traviči otrávili dva orly mořské a jednu káni lesní, přičemž jeden z orlů byl nalezen ještě živý a byl převezen do záchranné stanice. Na vině je zřejmě opět zakázaný nervový jed karbofuran. Psovodka ČSO se speciálně vycvičenými psy bude oblast prohledávat ještě i příští týden, aby našla případné další oběti a návnady a předala je policii. Ornitologové apelují na veřejnost, aby se s případnými informacemi o trávení a pokládání otrávených návnad obracela na policii.

 

K Osové Bítýšce psovodka ČSO Klára Hlubocká vyjela k případu otráveného orla mořského, jehož nález nahlásil myslivec. „Pravděpodobně jde o orla z páru, který tu nedávno dohledal ornitolog Tomáš Kněžíček. Byl to nový dosud neznámý pár pro tuto oblast. Druhého orla, zřejmě jeho partnera, jsem během terénní prohlídky pozorovala na místě. V terénu jsme pak dohledali ještě otrávenou káni lesní,“ říká Hlubocká.

 

Hlubocké mezitím zavolal Petr Mückstein ze správy CHKO Žďárské vrchy, aby ohlásil nález dalšího orla mořského, taktéž na Vysočině, ale tentokrát u obce Benátky u Ždírce nad Doubravou. „Tento orel byl v čase nálezu ještě živý. Telefonicky jsem dávala instrukce, jak postupovat a pokusit se orla zachránit. Převezli ho do záchranné stanice, kde se pokoušejí mu zachránit život,“ říká Hlubocká.

 

Karbofuran, který traviči dravců nejčastěji používají, hned po požití ochromí nervovou soustavu. Zvířata umírají za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemohou dýchat, roztahují křídla a zatínají pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení. Karbofuran je pro přílišnou jedovatost od roku 2008 v Evropské unii zakázaný. Dříve se používal v zemědělství. Dnes je zakázané ho i jen mít doma. Přesto u nás existují zásoby.

 

Hlubocká na místo druhého případu přijela kolem 16. hodiny a před setměním stihla se psy projít jen část terénu. „Hledání otráveních zvířat a návnad by bylo potmě příliš riskantní. Místo proto prohledáme ještě v pondělí,“ sděluje Hlubocká.

 

Případ si převzala kriminální policie. Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii na 150 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Za trávení divoce žijících ptáků byli v Česku pravomocně odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři ze Strakonicka podmíněný trest 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých karbofuranem v roce 2019. V roce 2022 byl odsouzen chovatel drůbeže a holubů a myslivec z Břeclavska na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky za otrávení dvou luňáků červených a dalších živočichů karbofuranem v roce 2021.

 

Reálný počet otrav je vyšší než případy zaznamenané ČSO. „Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozorňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. 

 

Psovodka Hlubocká v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívry  - psem Vikym a fenou Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů. Hlubocká je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Úzce spolupracuje s policií.


Autor: Tisková zpráva ČSO

Publikoval: -kas-

Čtěte také

14. 2. 2024 - O Azorských ostrovech vyprávěl genealogům cetovatel Radek Prokeš

O Azorských ostrovech vyprávěl genealogům cetovatel Radek Prokeš
V úterý 13. února proběhla v kinosále Jupiter clubu cestovatelská přednáška o Azorských ostrovech.

3. 4. 2024 - Den Země v ekocentru Baliny Netradičně na zahradě

Den Země v ekocentru Baliny Netradičně na zahradě
Dozvíte se jak využít zahradní odpad a podpořit zdraví zahrady. Proč a jak pěstovat houby na zahradě, co je biouhel a jak se vyrábí a mnoho dalšího.

28. 3. 2024 - O velikonočním víkendu se mění čas na letní

O velikonočním víkendu se mění čas na letní
Upozorňujeme na střídání času. Po velikonočním víkendu budeme vstávat o hodinu dříve.

25. 6. 2024 - Sedm ve stanici odchovaných sýčků vylétlo do přírody v Plzeňském kraji

Sedm ve stanici odchovaných sýčků vylétlo do přírody v Plzeňském kraji
Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy sov v Česku. Přesně z tohoto důvodu mají ve Stanici Pavlov důvod slavit. V Pavlově se za poslední dva roky podařilo odchovat sedm sýčků zapojených do...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist