CAFÉ GUSTO
Dnes je 16. června 2024, svátek má Zbyněk, zítra Adolf.
  • Na pouťových slavnostech vystupuje veselá kapela Kašpárek v rohlíku.
  • Legendární dechovková kapela Mistříňanka začala sobotní program pouťových slavností na náměstí
  • Až budu dospělý, chci být jako ty... Centrum Kopretina na sobotní odpoledne v zámeckém parku připravilo pro děti zábavný dětský den.
  • Divadlo Jaromír z Křižanova zahrálo dětem o pouti na nádvoří staré pošty vtipnou pohádku na motivy příběhu o Robinovi Hoodovi.
  • Z titulu mistryň republikové soutěže starších žákyň ve fotbale se na velkomeziřčském trávníku radovaly hráčky AC Sprata Praha, které porazily FC Baník Ostrava 3:0.
  • Závod historických vozidel 1000 mil československých projel v sobotu po poledni přes Velké Meziříčí. Více foto na našem Facebooku.

Muzejní výstava představí nejen historii, ale i řadu zajímavých exponátů

- - 9. 1. 2024 - komentářů  0
Z výstavy ke 130 letům muzea.
Z výstavy ke 130 letům muzea.
foto: LP
Muzejní výstava představí nejen historii, ale i řadu zajímavých exponátů
Muzejní výstava představí nejen historii, ale i řadu zajímavých exponátů

Jaká je historie velkomeziříčského muzea? Kde všude za dobu své existence sídlilo? Nejenom tyto otázky zodpoví výstava 130 let Muzea Velké Meziříčí, která je ve výstavním sále otevřená až do konce ledna.


Návštěvníci se mohou seznámit s historií této instituce, řediteli, ale také s objekty, kde muzeum v průběhu let sídlilo a nacházelo útočiště. Ve výstavním sále čeká na návštěvníky několik desítek zajímavých exponátů. Historii muzea dokresluje například pamětní kniha, ukázky pozvánek na výstavy či množství dobových fotografií. Muzejní knihovnu reprezentuje ukázka umělecké vazby z dílny Stanislava Vodičky, fond starých tisků zase Historie církevní z roku 1594 z tiskárny Daniela Adama z Veleslavína.

 

Návštěvníci uvidí ukázky z fondu militarií, a to například párové soubojové pistole z dílny vyhlášeného puškaře Matěje Novotného. Nechybí ani jídelní misky, vojenská známka či taška na náboje.

 

Na druhou stranu výstava představí i předměty běžné domácnosti, jakou je žehlička, bábovnice či mlýnek na kávu. V sále se nachází i ukázka měšťanského bydlení či zákoutí v podobě truhly s lidovým textilem.

 

Vzhledem k tomu, že předměty mají často souvislost přímo s Velký Meziříčím, můžeme si prohlédnout i sochu rytíře, kterou muzeum zakoupilo v roce 1924 od rodiny Kallábovy. Z domu v ulici Komenského pak pochází renesanční ostění se zubří hlavou.

 

Umění 20. století zastupuje plastika velkomeziříčského rodáka Jiřího Marka, kubistický nábytek z bytu matematika a fyzika Františka Závišky a v neposlední řadě i portrét císaře Františka Josefa I., jehož autorem je malíř, grafik a restaurátor Otto Stritzko. Pomyslně můžeme nahlédnout také do interiéru hotelu Mottl, a to díky návrhu architekta Jiráka.

 

materiálu, mohou si návštěvníci prohlédnout groše Václava II., Karla IV. a ukázku denárů Vladislava Jindřicha z počátku 13. století. Vystavené uherské zlaté dukáty Matyáše Korvína, Ladislava Pohrobka a Jana Hunyadiho pocházejí z jabloňovského nálezu z 20. let 20. století.

 

Výstava je otevřena každý den kromě soboty, a to od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.


Autor: -muz-

Publikoval: -kas-

Čtěte také

24. 4. 2024 - Muzikanti dětem 2024

Muzikanti dětem 2024
Propojení charity, hudebních vystoupení a programu pro celou rodinu. To je ve zkratce další ročník charitativního koncertu Muzikanti dětem, který se uskuteční v sobotu 25. května na velkomeziříčském Náměstí. Výtěžek z akce...

19. 1. 2024 - V Meziříčí zazní filmové melodie Ennia Morriconeho

V Meziříčí zazní filmové melodie Ennia Morriconeho
Již v sobotu 13. dubna 2024 zavítá do Jupiter clubu orchestr Grande Moravia Ladislava Pavluše, aby zahrál ty nejkrásnější filmové melodie maestra Ennia Morriconeho.

26. 2. 2024 - Velkomeziříčská divadelní prkna ožijí světoznámým příběhem

Velkomeziříčská divadelní prkna ožijí světoznámým příběhem
Divadlo Ikaros si pro velkomeziříčské publikum tentokrát připravilo zpracování světové klasiky z pera Victora Huga. Premiéru Ubožáků chystá soubor na sobotu 18. května v 19 hodin v Jupiter clubu, další představení pak...

2. 5. 2024 - Highland se vrací z vězení a vypouští do světa nový videoklip

Highland se vrací z vězení a vypouští do světa nový videoklip
„Hlavně, ať jednou neskončíš na Borech“, řekla prý zpěvákovi Jakubovi Moulisovi kdysi maminka. Kuba pochází z Přeštic u Plzně a borská věznice byla tak vždy velkou připomínkou, aby se snažil chovat slušně...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

PBS Velká Bíteš - PŘISTAŇTE V PBS
TOPlist