CAFÉ GUSTO
Dnes je 16. června 2024, svátek má Zbyněk, zítra Adolf.
  • Na pouťových slavnostech vystupuje veselá kapela Kašpárek v rohlíku.
  • Legendární dechovková kapela Mistříňanka začala sobotní program pouťových slavností na náměstí
  • Až budu dospělý, chci být jako ty... Centrum Kopretina na sobotní odpoledne v zámeckém parku připravilo pro děti zábavný dětský den.
  • Divadlo Jaromír z Křižanova zahrálo dětem o pouti na nádvoří staré pošty vtipnou pohádku na motivy příběhu o Robinovi Hoodovi.
  • Z titulu mistryň republikové soutěže starších žákyň ve fotbale se na velkomeziřčském trávníku radovaly hráčky AC Sprata Praha, které porazily FC Baník Ostrava 3:0.
  • Závod historických vozidel 1000 mil československých projel v sobotu po poledni přes Velké Meziříčí. Více foto na našem Facebooku.

Jak nejlépe ochránit vaše rostliny před chorobami a škůdci?

- - 22. 2. 2024 - komentářů  0
Zdroj: NDABCREATIVITY / Adobestock.com
Zdroj: NDABCREATIVITY / Adobestock.com
Zdroj: Valerii Honcharuk / Adobestock.com

Pokud se věnujete zahrádkaření, pak vám asi ani nemusíme říkat, čemu všemu jsou vaše rostliny neustále vystavovány. Ať už jde o plevely, invazivní hmyz, choroby nebo jiné škůdce, vždy je jen na vás, zda je dokážete před nimi ochránit. V tomto nikdy nekončícím boji vám mohou pomoci nejrůznější postřiky, a těm se budeme podrobněji věnovat v tomto článku.


Nejprve musíme identifikovat zdroj problému

Než přistoupíme k ochraně samotné, musíme zjistit, v čem je vlastně problém. Je potřeba objevit konkrétní škůdce nebo choroby. Následně, když víme, proti čemu stojíme, můžeme začít vybírat ten nejvhodnější postřik proti plevelu nebo škůdci. V dnešní době vám s touto identifikací mohou výborně pomoci nejrůznější aplikace, které z pouhé fotografie dokáží vyhodnotit, o co se jedná.

 

Chemické nebo přírodní postřiky?

Chemické postřiky - jsou brány jako velmi efektivní ochrana rostlin proti škůdcům a chorobám. Na trhu najdeme stovky specifických druhů, které se zaměřují na určitý druh problému. Ovšem s jejich používáním je spojeno i riziko, že můžete hrozit i další ekosystémy v okolí, které vůbec škodlivé nejsou. Proto je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a doporučené dávkování pro minimalizaci možných negativních vlivů.

 

Přírodní postřiky - alternativní možnost ochrany, která s sebou nenese tak vysoké riziko škodlivých účinků a můžeme si je vyrobit doma ze surovin, které má u sebe asi každý. Například se jedná o roztoky mýdla, oleje nebo bylinné extrakty, které mají odpuzující účinek na hmyz nebo antifungální vlastnosti pro boj s chorobami. Nicméně nemají takový efekt a efektivní jsou jen krátce.

 

Preventivní opatření mohou také pomoci

Vystříkat rostliny je jednou z možností. Ovšem tomu, aby byly napadeny můžete zabránit i obyčejnou kontrolou. Tím se rozumí odstranění napadených částí a udržování optimálních podmínek pro růst rostlin (dostatek vláhy a výživa). Také je vhodné vytvořit prostředí, které není příznivé pro škůdce a choroby (dostatečná vzdálenost mezi rostlinami, rotace plodin, ochrana půdy, přelévání zeminy a další).

 

Biologická kontrola

Jedna z dalších možností, která je založena na přirozených biologických procesech. Spočívá jednoduše v tom, že využijete přirozené nepřátele škůdců. Tedy takové organismy, které se jimi zpravidla živí. Například tolik nenáviděné slimáky můžete jednou provždy odepsat, když si pořídíte běžce (druh kachny, pro které jsou tito slizcí škůdci vyloženě delikatesou). Vy tak budete moci v klidu spát a vaše trvalky a skalničky budou pro jednou v bezpečí.

 

Škůdců a nemocí, se kterými se můžeme setkat, je mnoho. Naštěstí v dnešní době existuje mnoho způsobů, jak se jim postavit a v mnoha případech je porazit!


Autor: -PR-

Publikoval: -red-

Čtěte také

19. 4. 2024 - Výhody práce z domova - možnost výběru vhodného kancelářského sezení

Výhody práce z domova - možnost výběru vhodného kancelářského sezení
Pracovat z domova se poslední dobou těší velké oblibě. Pochopitelně jako vše, má to své výhody i stinné stránky. Stinné stránky si ještě vzpomeneme. Teď rovnou k výhodám.

25. 10. 2023 - Ahoj Země - ahoj podzime! Odpoledne pro malé i velké

Ahoj Země - ahoj podzime! Odpoledne pro malé i velké
Pátý ročník ekologického dne pro děti i dospělé, tentokrát v podzimním termínu. Pojďte s námi strávit odpoledne, pobavit se o ekologii nebo si třeba něco vyrobit.

11. 1. 2024 - Posílení ekonomiky v rámci MS v hokeji 2024 a podpory českého turismu

Posílení ekonomiky v rámci MS v hokeji 2024 a podpory českého turismu
Mistrovství světa v ledním hokeji se vrací do České kotliny a rozdělí se mezi česká města Prahu a Ostravu. Fanouškovské šílenství ze zprávy, že se Mistrovství světa v hokeji Ostrava vrací do...

8. 11. 2023 - Novinky ve Vinotéka v Radnické

Novinky ve Vinotéka v Radnické
Zeptali jsme se majitele Vinotéky v ulici Radnická ve Velkém Meziříčí, na co se můžeme těšit v nejbližší době.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

PBS Velká Bíteš - PŘISTAŇTE V PBS
TOPlist