PRYSMIAN - 30. let
Dnes je 29. května 2024, svátek má Maxim, zítra Ferdinand.
 • ZUŠ Open pokračovala vystoupeními tanečního a literárně dramatického oboru. Ve velkém sále Jupiter clubu byly k vidění výjimečné výkony.
 • V meziříčské Bille nabídli zákazníkům nové nákupní vozíky.
 • Na dopravním hřišti se koná soutěž mladých cyklistů.
 • Opravovaná silnice mezi Rudíkovem a Trnavou nabírá na šířce.
 • Louka pod školou byla v pondělí dopoledne plná dravců. Konala se akce záchranné stanice pro dravé ptactvo Zayferus, která zajišťuje výukový program pro základní školy a letové ukázky dravců pro veřejnost.
 • Staví se nový most přes řeku Oslavu mezi Tasovem a Kamennou na silnici II/390.

Co je to ten Bitcoin?

- - 25. 3. 2024 - komentářů  0

Stejně jako pro starší generaci byly velkou neznámou "ty internety", je pro mnoho lidí stejnou hádankou i Bitcoin, který se aktuálně skloňuje ve velkém. Co to ale je? Jednoduše - platební systém, který funguje přes internet: Kryptoměny existují pouze elektronicky ve virtuálním prostoru. Bitcoin je nejstarší a nejznámější kryptoměna. Pojďme se podívat na základní pojmy, které s touto měnou souvisí.


To nejdůležitější na začátek

 

Co je Bitcoin: Bitcoin je elektronická měna, která existuje pouze ve virtuálním prostoru a byla vyvinuta osobou nebo skupinou pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

 

Koncept Bitcoinu: Základem Bitcoinu je decentralizovaná databáze, blockchain. Nové Bitcoiny jsou vytvářeny a spravovány decentralizovaně v síti pomocí kryptografických výpočtů. Žádná vláda tedy nemůže Bitcoin ovládat. Pokud tedy nemáte velkou důvěru v českou korunu, dolar nebo euro, měl by vás Bitcoin zajímat. 

 

Omezený počet Bitcoinů: Na rozdíl od klasických měn nelze vytvořit neomezené množství Bitcoinů - je omezeno na 21 milionů. V tom se tato měna liší od klasických peněz, které si jednotlivé státy dle potřeby tisknou a tím snižují jejich hodnotu.

 

Stanovení ceny Bitcoinu: Nabídka a poptávka určují cenu Bitcoinu, která může podléhat silným výkyvům.

 

Nákup a prodej Bitcoinů: Nejjednodušší způsob, jak nakupovat a prodávat Bitcoiny, je prostřednictvím online platforem nebo krypto burz. Ke skladování slouží tzv. peněženky.

 

Pojmy související s Bitcoiny

 

Abychom pochopili pojem Bitcoin, měl by být jasný význam několika dalších pojmů:

 • Kryptoměna: Slovo krypto pochází ze starověké řečtiny a znamená skrývat, chránit. Virtuální měny, jako je Bitcoin, využívají kryptografii - složité matematické výpočty k šifrování informací - aby byly transakce a vytváření peněz bezpečné před paděláním a ovlivněním narůstání.
 • Blockchain: Toto je název decentralizované databáze, na které je založena bitcoinová síť. Je to portmanteau z angličtiny, což doslova znamená řetěz bloků. Vytvářejí se datové bloky s informacemi o všech existujících i nově vytvořených Bitcoinech a jejich transakcích, přidávají se do datového řetězce a ukládají decentralizovaně.
 • Těžba: Anglické slovo pro prospecting, které připomíná těžbu cenných materiálů, jako je zlato, znamená vytváření nových Bitcoinů pomocí složitého procesu kryptografického výpočtu. Bitcoinové transakce jsou zaznamenávány v blocích, ověřovány a přidávány do blockchainu. 
 • Peněženka: Elektronická peněženka je softwarový program nebo hardware jako USB klíčenka a používá se k ukládání kryptoměn. Pro přístup a transakce používají uživatelé řadu hesel a přístupových kódů. Zjednodušeně si to můžete představit jako přístup k vašemu elektronickému bankovnictví.
 • Fiat peníze: Tak se nazývají klasické měny vydávané státy, jako je euro nebo americký dolar. Podobně jako Bitcoiny nejsou vázány na fyzický majetek, jako je zlato, ale fungují pouze s důvěrou veřejnosti. Na rozdíl od Bitcoinu jsou fiat peníze kontrolovány vládními orgány, jako jsou centrální banky, a neexistuje žádný horní limit pro vydávání.
 • Halving: Halving Bitcoinu je událost, která se vyskytuje každé čtyři roky, a která má za následek snížení odměny za těžení nových bitcoinů. V podstatě se jedná o matematický mechanismus, který je zabudován do protokolu Bitcoinu a který snižuje množství nových Bitcoinů, které jsou vytěženy každým blokem, na polovinu. Tento mechanismus je navržen tak, aby se zabránilo nadměrné inflaci a postupně snižoval přísun nových Bitcoinů do oběhu, což má za následek vzestupný tlak na cenu, pokud poptávka zůstane stejná nebo vzroste. Proto se Bitcoin často přirovnává ke zlatu - i toho je pouze omezené množství. A právě taková událost má nastat i letošní rok. Bitcoin Halving 2024 se blíží a žene cenu Bitcoinu nad historické maxima. To znamená, že každý, kdo dříve do Bitcoinu investoval, si aktuálně mne ruce radostí.

 

Co určuje cenu Bitcoinu?

 

Jak je obvyklé v kapitalismu volného trhu, nabídka a poptávka určují cenu Bitcoinu. Chování účastníků trhu nelze vždy racionálně vysvětlit nebo transparentně pochopit. Roli mohou hrát regionální ekonomické faktory, stejně jako globální politický vývoj nebo přírodní katastrofy. Vliv mají i psychologické faktory jako naděje na vysoké zisky nebo strach ze ztrát.

 

Jako nejstarší a nejznámější kryptoměna si Bitcoin stanovil za cíl převrat v globálním finančním systému pro digitální věk: bezpečný, levný a rychlý způsob platby pro uživatele - nezávislý na bankách a státech.


Autor: -PR-

Publikoval: -red-

Čtěte také

13. 2. 2024 - Jak udržet pořádek v garáži: Osvědčené tipy pro jednodušší organizaci

Jak udržet pořádek v garáži: Osvědčené tipy pro jednodušší organizaci
Garáž pro mnoho lidí slouží nejen k parkování auta, ale také jako skladiště různých potřeb do domácnosti. Udržet pořádek mnohdy není jednoduché a věci se začínají kupit. Pokud se chcete zbavit nepořádku...

15. 4. 2024 - Jak na jaře bojovat proti alergii? Jak se chránit doma i venku?

Jak na jaře bojovat proti alergii? Jak se chránit doma i venku?
Jarní období hodně lidí miluje, protože se příroda probouzí po zimě k životu. Právě nyní ale začíná také všechno růst a kvést, což pro alergiky a astmatiky znamená čas plný problémů. Každý...

25. 1. 2024 - Nechte šperky vypovědět váš příběh. Vsaďte na kousky se skrytou symbolikou!

Nechte šperky vypovědět váš příběh. Vsaďte na kousky se skrytou symbolikou!
Nejen zásnubní a snubní prsteny vyprávějí příběh. Hodně toho o vás mohou povědět také náušnice, náramky či řetízky s přívěsky. Znáte skrytou symboliku nejčastějších šperků?

28. 11. 2023 - Kdy je vhodné psům dopřát speciální hypoalergenní stravu?

Kdy je vhodné psům dopřát speciální hypoalergenní stravu?
Máte doma čtyřnohého chlupáče, který miluje procházky, mazlení, svou misku s granulemi a také svůj pelech? Pokud se váš pejsek poslední dobou chová divně, může to být způsobeno řadou věcí. Kdy je...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist