CAFÉ GUSTO
Dnes je 14. června 2024, svátek má Roland, zítra Vít.
  • Na náměstí se koná závěrečná afterparty 18. ročníku Evropského festivalu filozofie.
  • Dlouhý stůl na závěrečnou afterparty letošního filozofického festivalu se již chystá.
  • Letecký pohled na připravy pouťě.
  • Středeční ráno. Příprava kolotočů ve Svitu pokračuje.
  • Na parkovišti pod knihovnou na Poštovní od rána pracuje autojeřáb.
  • Ve Svitu jsou první kolotoče.

Premiér Petr Fiala diskutoval v Třebíči o dopadech dostavby Jaderné elektrárny Dukovany na region

- - 26. 3. 2024 - komentářů  0

Vlivy plánované stavby dalších bloků Jaderné elektrárny Dukovany zhodnotí odborná studie. Její zadání dnes v Třebíči představili premiér ČR Petr Fiala, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a ministr dopravy Martin Kupka. Jednání s klíčovými aktéry v území svolal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Pozvání přijal také předseda Senátu Miloš Vystrčil, senátorka Hana Žáková a hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.


Výstavba dalších bloků Jaderné elektrárny Dukovany je zásadní pro zabezpečení spolehlivých dodávek energie a pro zajištění energetické soběstačnosti České republiky. Odborníci, kteří vyjdou z veřejné zakázky na zpracování socioekonomické studie, začnou zpracovávat nezávislou analýzu, která má odborně posoudit přínosy a rizika plánovaného rozšíření elektrárny. Zásadní dopad na region se očekává zejména v ekonomické oblasti, neboť se předpokládá vznik tisíce nových pracovních míst v oblasti stavebnictví, dopravy, služeb nebo inženýrství.

 

„Naším cílem je dobře připravit náš region a především Třebíčsko na největší energetický projekt v historii České republiky. Chceme vyhodnotit pozitiva i negativa, která jsou, nebo v budoucnu mohou být, spojena s výstavbou nových bloků jaderné elektrárny. Jsem rád, že vláda reaguje na naši snahu vstřícně a zároveň si uvědomuje, že se na projekt národního významu nemůže Vysočina připravit pouze vlastními silami. Že bude potřebovat významnou státní pomoc ať už v budování dopravní a technické ale také další infrastruktury - sociální, zdravotní anebo třeba vzdělávací, což se koneckonců už děje. Panu premiérovi i oběma ministrům chci za jejich dnešní návštěvu Vysočiny poděkovat. Je dobrou zprávou, že pro vládu Petra Fialy nejsou Dukovany pouze záležitostí výstavby a spuštění nových jaderných zdrojů, ale také projektem s významnými dopady do území, které mohou ovlivnit život desetitisíců obyvatel Vysočiny. My uděláme všechno pro to, aby tyto dopady přinesly našemu kraji udržitelnost a prosperitu“ zdůraznil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Výsledky studie mají nejen státu, ale i dotčeným krajům a obcím nabídnout komplexní pohled na různé aspekty výstavby a následného provozu nových jaderných bloků a souvisejících obslužných provozů. Smyslem je mimo jiné upozornit na specifika, která bude třeba s dostatečným předstihem na úrovni regionu řešit. Studie například zhodnotí prognózy populačního vývoje v území dotčeném dostavbou a posoudí její dopady na trh práce v regionu, a to nejen z pohledu zaměstnanosti v profesích potřebných pro vlastní provoz elektrárny, ale také z pohledu nároků na zabezpečení dostatečných kapacit infrastruktury veškerých služeb pro obyvatelstvo, jako je školství, zdravotní a sociální péče, či dopravní obslužnost území. „Studie se dále dotkne vlivu rozšíření elektrárny na sektor ubytování a bydlení, nebo příležitostí pro rozvoj podnikatelského sektoru, ať už firem přímo navázaných na jaderný průmysl nebo subjektů působících v maloobchodu, pohostinství, volnočasových aktivitách a dalších službách. V neposlední řadě se studie bude věnovat také potenciálním dopadům na veřejné zdraví v území, například z pohledu zvýšené hlučnosti či prašnosti, otázkám souvisejícím s bezpečností a kriminalitou nebo připraveností v oblasti krizového řízení,“ upřesňuje náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.

 

Jedním z nejvýznamnějších a na Vysočině nejčastěji diskutovaných aspektů dostavby Dukovan je bezesporu dopravní infrastruktura. Již několik let se proto Kraj Vysočina intenzivně věnuje modernizaci silniční sítě, především na trase Jihlava - Třebíč - Dukovany. S podporou Integrovaného regionálního operačního programu buduje například jihovýchodní obchvat Jihlavy. Majetkově i projekčně připravil stavby obchvatů Brtnice, Zašovic, Okříšek nebo Slavětic. „Tyto silniční stavby za vice než 2 miliardy korun bude financovat stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, přičemž stavba obchvatu Brtnice bude zahájena ještě letos,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miroslav Houška, v jehož doprovodu si dnes plánovanou trasu obchvatu prohlédl také ministr dopravy Martin Kupka. „Vysočina dává neustále najevo, že má připravené dopravní projekty, tlačí na potřebu zadání zakázek. Proto bylo rozhodnuto o přidělení 220 miliónů korun na letošní výdaje spojené s výstavbou jihovýchodního obchvatu Jihlavy i obchvatu Brtnice,“ potvrdil Martin Kupka, ministr dopravy s tím, že zásadní roli bude hrát v přepravě materiálu na stavbu v Dukovanech i železniční doprava. Letos bude dokončena modernizace a elektrifikace trati Brno - Zastávka, reálnou podobu má prodloužení až do Račic, kde je možné využít vlečku ve vlastnictví ČEZ.

 

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zdůraznil, že je třeba zaměřit se na to, aby výstavba nebyla vnímána jen s negativním dopadem. Chce, aby harmonicky působila na všechny aktéry v území, proto i při zpracování studie bude reflektována zpětná vazba z území. Studie by měla být k dispozici na podzim letošního roku.

 

Premiér Petr Fiala opakovaně zdůraznil, že stát se zajímá v rámci stavby v Dukovanech o zapojení domácího průmyslu a firem z regionu. Všechny tyto skutečnosti bude třeba zohlednit.. „Jdeme cestou, která by měla dobře dopadnout, vidíme světlo na konci tunelu. Nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco zdržet. Dnes představuje pro zahraniční investory, vedle problému cen energií, velké riziko také nedostatek pracovních sil. Bez zahraničních pracovníků se pravděpodobně neobejdeme,“ upozornil premiér Petr Fiala. Koncentrace pracovních sil, možná i velkého počtu dělníků ze zahraničí se obávají i starostové. Rádi by v rámci stavby viděli preventivní posílení bezpečnosti ze strany policie, především pak v okolí stavby.

 

Socioekonomickou studii zadaly společně Ministerstvo pro místní rozvoj, Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj a dohromady za ni zaplatí 2,5 milionu korun. Výstupy se očekávají v průběhu podzimu letošního roku.

 


Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

16. 1. 2024 - Začal svoz odpadu do brněnské spalovny

Začal svoz odpadu do brněnské spalovny
Po vybudování překladiště na skládce odpadu u Vysokého mostu a nákupu svozového nákladního auta byl spuštěn převoz odpadů do brněnské spalovny.

9. 5. 2024 - Setkání historických vozidel na náměstí již tuto neděli dopoledne

Setkání historických vozidel na náměstí již tuto neděli dopoledne
V neděli 12. května náměstí mezi 10 a 12 hodinou opět ožije setkáním historických vozidel.

16. 1. 2024 - Na Šebestiánském náměstí u brány přibyla informační tabule

Na Šebestiánském náměstí u brány přibyla informační tabule
Proč se parčíku u brány říká Šebestiánské náměstí a jakou má souvislost s patronem vojáků, střelců, hrnčířů, kartáčníků? To vše se dozvíte z nového informačního panelu, který se včera objevil u hradební...

25. 1. 2024 - Ulice Zahradní bude během února úplně uzavřena

Ulice Zahradní bude během února úplně uzavřena
Od 1. února startuje z důvodu výstavby vodovodu uzavírka ulice Zahradní.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Olejový mlýn Petráveč zve na Kmínový festival a talkshow s Josefem Dvořákem
TOPlist