• Na náměstí se koná závěrečná afterparty 18. ročníku Evropského festivalu filozofie.
  • Dlouhý stůl na závěrečnou afterparty letošního filozofického festivalu se již chystá.
  • Na parkovišti pod knihovnou na Poštovní od rána pracuje autojeřáb.
  • Ve Svitu jsou první kolotoče.

Kraj zná nejlepší sportovce, od nás bodovali sportovci s handicapem Ondřej Zmeškal a Milan Bartůněk

- - 19. 4. 2024 - komentářů  0
První místo pro Ondřeje Zmeškala z Nového Telečkova, druhé místo pro Milana Bartůňka z Velkého Meziříčí.

V havlíčkobrodském Kulturním domě Ostrov se včera sešla sportovní elita z celé Vysočiny. Kraj oceňoval nejlepší jednotlivce, kolektivy, výkony, trenéry a další.

V anketě Sportovec Kraje Vysočina pro rok 2023 měla, letos nově, ve třech kategoriích svůj hlas i veřejnost. Za množství úspěchů, které vloni posbírala, získala první místo v kategorii ženy taekwondistka Dominika Hronová. První příčku v mužské kategorii obsadil automobilový závodník Martin Prokop, který svým šestým místem na Rallye Dakar vyrovnal své i české automobilové maximum. V kolektivech obhájili prvenství z loňského roku hráči amerického fotbalu Vysočina Gladiators. Cenu za nejlepší trenérku získala Eva Suchá z Atletiky Jihlava. Za přínos pro sport porota ocenila Jana Urbánka z třebíčských Nuclears.

O výsledcích ankety Sportovec Kraje Vysočina rozhodovala odborná komise složená ze zástupců sportovních novinářů, sportovních organizací včetně Komise pro sport a volný čas Rady Kraje Vysočina. Možnost hlasovat měla začátkem letošního roku také veřejnost, která vybírala nejlepšího jednotlivce, trenéra a kolektiv.

Výsledky ankety Sportovec Kraje Vysočina za rok 2023

·         Handicapovaný sportovec

Ondřej Zmeškal (Blindmann.cz), triatlon

Handicapovaný triatlonista získal dva tituly mistra světa během tří týdnů, 1. místo na Mistrovství světa v extrémním triatlonu na dlouhé distanci Ironman v Norsku - Norseman (kategorie handicapovaných sportovců) a 1. místo na Mistrovství světa na poloviční distanci Ironman ve finském Lahti (kategorie nevidomých sportovců).

Druhé místo získal Milan Bartůněk a třetí Jan Muška.

·         Junior - dívky

Nikola Musilová (Atletika Jihlava), atletika

Atletka se umístila na 3. příčce v běhu na 60 metrů na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek v hale v Ostravě. Druhé místo si odvezla za sto metrů z Internationales Rieder Leichtathletik Meeting v Riedu. Na pražském Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze si znovu na sto metrech doběhla pro 3. místo. Na stejných závodech získala stříbrnou medaili také za běh na dvojnásobnou vzdálenost. Z Mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalémě si odvezla třetí místo ze štafet.

Druhé místo získala Hana Vítková a třetí Leontýna Trněná.

·         Junior - chlapci

Ondřej Loupal (TJ Spartak Třebíč), atletika

Mladý atlet si ze slovinského Mariboru na Evropském olympijském festivalu mládeže odvezl v běhu na 400 metrů zlato. Pro 1. místo si zaběhl také na MČR v Praze, opět na 400 metrech. Podařilo se mu překonat rekord kategorie dorostu v běhu na 400 metrů, kdy s časem 47:07 překonal dosavadního rekordmana Pavla Masláka.

Druhé místo patřilo Danielu Maluškovi a třebí Ondřeji Štěbetákovi.

·         Veřejnost - jednotlivec

Barbora Krejčířová (Zámecká stáj Plandry), jezdectví

V loňském roce byla Barbora nejlepší pony jezdkyní v České republice. Na Mistrovství ČR získala 2. místo, na Mistrovství Evropy 63. místo a 51. místo ve světovém žebříčku pony jezdců.

·         Veřejnost - trenér

Róbert Barta (TJ Sokol Nové Veselí), házená

Barta trénuje starší dorost TJ Sokola Nové Veselí, kteří se umístili druzí v první lize staršího dorostu 2022/23. Je asistentem trenéra české dorostenecké reprezentace, která získala 9. místo na MS U19 a postoupila z kvalifikace na Mistrovství Evropy v Černé Hoře.

·         Veřejnost - kolektiv

SDH Hvězdoňovice ženy, požární sport

Na Mistrovství ČR v požárním sportu získaly 2. místo v požárním útoku, rovněž stříbro za štafetu a čtvrté byly v běhu s překážkami na sto metrů.

·         Trenér

Eva Suchá (Atletika Jihlava), atletika

Trenérka pracuje s úspěšnými nadějnými atlety z Atletiky Jihlava, mezi nimi jsou například Kubelík, Musilová nebo Dreisig.

Druhý se umístil Dušan Šnelly a třetí Matěj Večes.

·         Kolektiv

Vysočina Gladiators, americký fotbal

Tým získal titul Mistrů ČR v americkém fotbale v kategorii mužů a Mistr ČR v americkém fotbale v kategorii juniorů (U21).

Druzí byli stolní tenisté HB Ostrov a třetí Čochtanklub Žďár nad Sázavou.

·         Dospělí - ženy

Dominika Hronová (SK Taekwondo Lacek), taekwondo

Sportovkyně získala 3. místo na European Games Krakow 2023, 5. místo na Summer World University Games v Chengdu a stejné umístění na Paris 2023 World Taekwondo Grand Prix. První místo si odvezla z Lucembourg open, turnaje světového poháru. Dominika byla vybrána jako jedna ze čtyř možných sportovců, které Česká republika může vyslat na Olympijskou kvalifikaci v Taekwondo pro Paříž 2024.

Druhé místo získala Andrea Klementová a třetí Michaela Křížová.

·         Dospělí - muži

Martin Prokop (MP sports), automobilový sport - rally

Závodník získal 6. místo na Rallye Dakar 2023 a vyrovnal své i české maximum v automobilové kategorii z roku 2019. Stříbro si odvezl z Abu Dhabi Desert Challenge.

Jako druhý se umístil Eduard Kubelík a třetí Jonáš Mareček.

·         Sportovní výkon roku

Tomáš Souček (West Ham United), fotbal

Fotbalista je reprezentačním kapitánem a oporou anglického týmu West Ham United, se kterým vyhrál Evropskou konferenční ligu a s českou reprezentací postoupil na mistrovství Evropy.

·         Cena za přínos pro sport

Jan Urbánek (Třebíč Nuclears), baseball

Ocenění získal za dlouhodobé vedení baseballového klubu Třebíč Nuclears a podíl na rozvoji sportovního areálu Na Hvězdě v Třebíči.

Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

13. 3. 2024 - Při posuzování větrných elektráren na Vysočině bude zohledněna Strategie ochrany krajinného rázu

Rada Kraje Vysočina dnes projednala očekávanou revizi Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina (SOKR). „Tento dokument souhrnně identifikuje cenné projevy krajiny, navrhuje jejich ochranu.

7. 2. 2024 - Titul Mistr tradiční rukodělné výroby získal košíkář z Rudíkova a zpracovatel kůží u Brtnice

Řemesla na Vysočině nezanikají.

8. 11. 2023 - Váhy a kontrola tachografů. Policie bude i díky podpoře Kraje Vysočina nákladní dopravu prověřovat

Nelegální manipulace s tachografy v nákladních vozech, ale i přeprava přetížených nákladů. Tyto a další přestupky bude policie díky novému vybavení odhalovat efektivněji.

6. 2. 2024 - Přehled významných oprav a staveb v roce 2024 na Vysočině

Přehled významných oprav a staveb v roce 2024 na Vysočině
Letos poprvé přinášíme celkový přehled plánovaných oprav, rekonstrukcí a staveb na území Kraje Vysočina. U většiny z nich jsme ještě nevybrali zhotovitele, což bude naším cílem v následujících týdnech a měsících.