PANORAMA FITNESS
Dnes je 19. června 2024, svátek má Leoš, zítra Květa.
  • Školní sbory koncertovaly v Jupiter clubu.
  • Cesta v Balinském údolí je posypána jemnou prosívkou. Do čtvrtka bude cesta zaválcována. Pak už se bude dobře jezdit i chodit. Více foto na našem Facebooku.
  • Oslavická se roztančila již na třetím ročníku školní taneční soutěže Star dance. Víc jak 50 fotografií najdete na našem Facebooku.
  • Bazény na koupališti jsou připraveny na spuštění provozu. K tomu by mělo dojít v pátek 21. června.
  • Silnčáři stále vylepšují stav vozovky na Uhřínovské silnici.
  • Aby se při pouti neprášilo...

Za deset patnáct let hrozí kolaps zdravotnictví, varoval odborník na setkání chirurgů

- - 21. 5. 2024 - komentářů  0
Za deset patnáct let hrozí kolaps zdravotnictví, varoval odborník na setkání chirurgů
Za deset patnáct let hrozí kolaps zdravotnictví, varoval odborník na setkání chirurgů
Za deset patnáct let hrozí kolaps zdravotnictví, varoval odborník na setkání chirurgů
Za deset patnáct let hrozí kolaps zdravotnictví, varoval odborník na setkání chirurgů

Skalský dvůr hostil v pořadí již dvaadvacátý ročník Setkání českých a slovenských chirurgů na Moravě.


Svou přítomností ho poctily přes tři stovky lékařů a zdravotnických odborníků, mezi nimiž se objevily i vyhlášené kapacity ve svém oboru. Třetina účastníků dorazila ze Slovenska. Akce byla pořádaná pod záštitou ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Šreka a předsedy výboru pro zdravotnictví senátu PČR Romana Krause. Generálním partnerem pořádajících chirurgů z novoměstské nemocnice byla místní firma MEDIN. „Potkávám tady známé tváře i řadu mladých kolegů a kolegyň, což je pro mě naděje, že budeme mít komu tu káru předat, aby ji za nás táhnul dál,“ řekl hned v úvodu hlavní iniciátor setkání, primář novoměstského chirurgického oddělení MUDr. Jiří Toman.

 

„I když až bude mluvit pan profesor Dušek o vývoji českého zdravotnictví, vezme mi určitě vítr z plachet,“ dodal vzápětí.

 

Jeho prorocká slova se záhy naplnila. Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR sice začal svůj proslov tím, že výsledky českého zdravotnictví jsou nadprůměrné, následně však upozornil na to, populace stárne a stejně tak stárnou i lékaři. „V následujících deseti patnácti letech zestárne populace skokově. Zdvojnásobí se počet lidí ve věku 85 plus a znásobí se i skupina lidí 75 plus. Z trhu práce zmizí vysoké populační ročníky. Budeme mít historicky nejvíc lidí, kteří budou potřebovat lékařskou péči a na druhé straně nejméně zaměstnaných, tedy těch, co budou platit sociální a zdravotní pojištění. Až do této zdi narazíme, nebude již možné vycouvat,“ varoval odborník na statistická čísla.

 

Podle jeho slov musí české zdravotnictví projít infrastrukturní proměnou. „Máme zhruba osm let na to, abychom se na ni připravili. Model zdravotnictví, který je postaven na husté síti akutní lůžkové péče, se musí alespoň částečně transformovat, aby se přepnul do modelu následné a dlouhodobé péče. Druhá výzva, která před medicínou nevyhnutelně stojí, je centralizace. Po roce 2030 nemáme šanci personálně udržet 113 nemocnic v plnohodnotném režimu akutní lůžkové péče,“ vysvětloval prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.

 

O tom, že ani slovenské zdravotnictví není bez problémů, povykládal přítomným Dr.h.c. prof. MUDr. Štefan Durdík, PhD., MHA,MPH. A o podrobnější srovnání české a slovenské chirurgie se postaral nestor chirurgické společnosti prof. MUDr. Pavel Pafko. DrSc., který zároveň vyzval obě strany k vzájemné spolupráci. „Od roku 1989 se všichni díváme a taky cestujeme na západ, čímž myslíme západní Evropu a Ameriku. Je to jistě správné, ale je rozumné se podívat i na bližší západ, který je finančně i jazykově dostupnější. Slovenská i česká chirurgie k sobě mají blízko a měly by využít možnosti, které tady jsou,“ dodal směrem ke slovenským kolegům.

 

Profesor Pafko mimo jiné také připomenul dva muže, kteří se o společné setkávání českých a slovenských kolegů na Moravě zasloužili. Zakladatelem této dnes již tradiční akce je emeritní primář chirurgického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě MUDr. Jiří Šustáček. Žezlo po něm převzal MUDr. Jiří Toman stojící v čele novoměstské chirurgie nyní. „Každý, kdo v životě organizoval nějakou takovou akci, ví, kolik je za tím práce. Je třeba poděkovat panu primáři Šustáčkovi, který s tímto začal. Po něm to převzal pan primář Toman. To jsou dva lidé, díky nimž se už po dvaadvacáté mohou setkávat čeští a slovenští chirurgové,“ řekl profesor Pafko.

 

Na setkání chirurgů nemohla chybět ani odborná část. Na řadu přišly přednášky zejména na téma onemocnění levého kolon a chronické defekty z pohledu lékaře a sestry, benigní onemocnění rekta, úrazy v oblasti loketního kloubu, poranění hrudníku a varia. Přednášející se s ostatními podělili o své zkušenosti, vedly se diskuse, pokládaly dotazy. V předsálí si pak všichni přítomní mohli prohlédnout prezentaci firem zaměřených na zdravotnictví.


Autor: Helena Zelená Křížová tisková mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě

Publikoval: -kas-

Čtěte také

24. 10. 2023 - Muži mužům. Oholením v Movember holírně podpoří vousáči výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat

Muži mužům. Oholením v Movember holírně podpoří vousáči výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat
Charitativní skupinové holení i možnost preventivního vyšetření karcinomu prostaty a varlat nabídne v listopadu mužům novoměstská nemocnice. Odvážlivci, kteří si nechají narůst knír nebo plnovous a ve středu 22. listopadu přijdou do...

26. 1. 2024 - Odstranění kožních útvarů v chirurgické ambulanci

Odstranění kožních útvarů v chirurgické ambulanci
K odstranění kožních útvarů excizí přistupujeme v případech, kdy byly vyhodnoceny dermatologem jako nerizikové i rizikové.

7. 5. 2024 - Závažná onemocnění kůže odhalila prevence. Den melanomu v Nemocnici Třebíč

Závažná onemocnění kůže odhalila prevence. Den melanomu v Nemocnici Třebíč
První květnové pondělí se v rámci Evropského dne melanomu uskutečnila na kožním oddělení třebíčské nemocnice preventivní kontrola znamének.

13. 6. 2024 - Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče

Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
Nemocnice Mostiště otevřela na jaře tohoto roku novou ambulanci nutriční péče. Zřízením pracoviště nutričního terapeuta chce nemocnice podpořit poskytování komplexní péče o své pacienty, zejména v odborné ambulantní péči diabetologie, bariatrie, kardiologie...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

ENVIRO - EKOANALYTIKA, s.r.o. - EKOLOGIE PRO VÁS
TOPlist