PANORAMA FITNESS
Dnes je 19. června 2024, svátek má Leoš, zítra Květa.
  • Školní sbory koncertovaly v Jupiter clubu.
  • Cesta v Balinském údolí je posypána jemnou prosívkou. Do čtvrtka bude cesta zaválcována. Pak už se bude dobře jezdit i chodit. Více foto na našem Facebooku.
  • Oslavická se roztančila již na třetím ročníku školní taneční soutěže Star dance. Víc jak 50 fotografií najdete na našem Facebooku.
  • Bazény na koupališti jsou připraveny na spuštění provozu. K tomu by mělo dojít v pátek 21. června.
  • Silnčáři stále vylepšují stav vozovky na Uhřínovské silnici.
  • Aby se při pouti neprášilo...

Dva klíčové pojmy při investování do akcií: Seznamte se s akciemi a fundamenty

- - 23. 5. 2024 - komentářů  0
Zdroj ilustračního obrázku: Yingyaipumi - stock.adobe.com
Zdroj ilustračního obrázku: Yingyaipumi - stock.adobe.com

Investování představuje efektivní způsob, jak zhodnotit své peníze. Je však důležité vědět, jak na to. Seznamte se se základními principy - praktický přehled vám usnadní začátky.


Základy investování

Ať už se rozhodnete investovat do čehokoli, vždy by mělo být základem dobře se informovat o různých možnostech a rizicích investování. V dnešní době už začátky investování nejsou tak složité, jelikož se nabízí řada nástrojů, které vám to usnadní. I přesto je ale třeba se na to připravit.

 

Akcie

Mnoho lidí volí investování do akcií. Akcie jsou cenné papíry představující podíl vlastnictví ve vybrané akciové společnosti. Nákupem akcií se stanete akcionářem dané firmy. Řada společností vyplácí dividendy, díky kterým v podstatě získáte pasivní příjem. Záleží na vás, pro jaké akcie se rozhodnete. Mnohdy je portfolio doplněné i o další investiční aktiva, aby bylo optimálně diverzifikované.

 

Abyste mohli zhodnotit své finance, je důležité nakupovat aktiva ve správný moment. Ideálně při nízké ceně. To však není tak jednoduché. Ceny akcií se odvíjí od nabídky a poptávky na trhu. V případě, že investoři očekávají, že se společnosti bude v budoucnu dařit a její hodnota poroste, bude se cena akcií zvyšovat. Nicméně pokud budoucnost podniku vypadá nepříznivě, pak do ní investoři nebudou chtít investovat - tím cena naopak klesne.

 

Cílem je samozřejmě investovat co nejlépe, nicméně investoři mohou mít různé představy. Někomu jde pouze o to, aby peníze chránil před inflací. Jiní naopak chtějí zhodnotit své finance a vydělat. S vyšším výdělkem nicméně přichází i výrazně vyšší riziko. Pokud si chcete spořit na důchod nebo našetřit peníze dětem, pak můžete investovat v dlouhodobém horizontu, přičemž riziko je zpravidla nižší.

 

Analýza trhu

Abychom odhalili, kdy a do čeho investovat, provádí se různé analýzy. Tržní ceny se totiž neustále mění a je proto mnohdy složité správně se rozhodnout, kdy je ten správný čas. Toto rozhodování by vám měly usnadnit právě analýzy.

 

Jednou z nich je technická analýza. Ta se zaměřuje především na grafy - pracuje s trendy, vzorci a cenovými pohyby. Druhou variantou je pak fundamentální analýza. Ta je komplexnější, jelikož pracuje se všemi dostupnými daty. Využívány jsou rozmanité zdroje, důležitou součástí jsou makroekonomická data.

 

Fundamentální analýza pracuje s řadou faktorů. Na jejich základě pak hodnotí, zda určená cena odpovídá skutečné hodnotě aktiva. Fundamenty jsou využívány u akciových indexů, komodit, ale i na devizovém trhu. Může vám tedy usnadnit investování do různých aktiv, nejen akcií.

 


Zdroj ilustračního obrázku: Arsenii - stock.adobe.com

 

Různé fundamenty

Pro vytvoření fundamentální analýzy jsou využívány rozmanité zdroje - jde například o podnikové výnosy, politiku centrálních bank, ale i různé geopolitické události a faktory životního prostředí. Vliv na cenu aktiv totiž mají rozmanité faktory.

 

Jako zdroje často slouží makroekonomická data. Bere se v potaz inflace, nezaměstnanost, ale i HDP a řada dalších. Jde tedy o složité téma.

 

Tip: Více o fundamentální analýze najdete tady: https://www.xtb.com/cz/vzdelavani/co-je-fundamentalni-analyza.

 

Zhodnocení společnosti

Na základě fundamentální analýzy se lze rozhodovat, zda se vyplatí do daného aktiva aktuálně investovat. Nicméně pokud chcete nakoupit akcie, je důležité před investicí celkově zhodnotit podnik.

 

Napovědět vám mohou finanční výkazy - zaměřte se na tržby, ziskovost a cash flow. Je dobré také zhodnotit budoucí vyhlídky společnosti. Předvídat, jak se společnosti bude dařit, není jednoduché. Svou roli hraje i management - zkušený a šikovný manažerský tým podpoří růst společnosti, čímž zvýší její hodnotu.

 

Do své analýzy byste měli zařadit i prozkoumání trhu, na kterém společnost působí. Jaké jsou trendy, jaké má firma konkurenty a čím se od nich liší? Zvážit lze také firemní kulturu či kvalitu produktů a služeb. Nabízí se celá řada faktorů, které je dobré brát v potaz. Neexistuje přitom univerzální postup, který by vám spolehlivě pomohl dosáhnout svých investičních cílů.

 

Jakákoli investice je riziková - i přes různé analýzy a předpoklady se může stát, že výsledek nebude dle vašich představ. Proto je třeba investovat vždy opatrně a s rozvahou.

 

Pokud se předem dobře připravíte a vyznáte se v tomto oboru, pak bude investování o něco jednodušší. Přesto vyžaduje mnoho zkušeností. Nicméně v dnešní době jsou dostupné praktické nástroje, které vám celý proces usnadní.

 

Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro informační účely. Nejedná se o investiční poradenství, tento přehled neslouží jako doporučení pro investování. Vždy dobře zvažte rizika.


Autor: -PR-

Publikoval: -red-

Čtěte také

3. 1. 2024 - Chcete po Vánocích něco zhubnout a vlastně vůbec nevíte, jak se stravovat?

Chcete po Vánocích něco zhubnout a vlastně vůbec nevíte, jak se stravovat?
Zkusili jste už řadu diet, ale vysněné výsledky se nedostavily a vy stále bojujete s kily navíc?

19. 1. 2024 - Zdravé alternativy nezdravých jídel jsou velkým hitem

Zdravé alternativy nezdravých jídel jsou velkým hitem
Vyměnit nezdravé potraviny a pokrmy za zdravé, není vůbec náročné. Hodně lidí si to myslí, ale ve skutečnosti je to velmi jednoduché.

9. 5. 2024 - Jelínkova vila slaví 20. výročí: rozhovor s jednatelem Martinem Jurkem nejen o historii

Jelínkova vila slaví 20. výročí: rozhovor s jednatelem Martinem Jurkem nejen o historii
Hotel, restaurace a pivovar Jelínkova vila slaví v letošním roce dvacáté výročí. Pojďme si při té příležitosti připomenout historii této významné velkomeziříčské budovy, která se začala psát před 120 lety a zejména...

9. 4. 2024 - Bistro Cafe Z Palet ve Velkém Meziříčí

Bistro Cafe Z Palet ve Velkém Meziříčí
Nově otevřené Bistro Cafe Z Palet ve Velkém Meziříčí na Karlově 2098, nabízí brzké snídaně, denní menu i odpolední kávu.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Olejový mlýn Petráveč zve na Kmínový festival a talkshow s Josefem Dvořákem
TOPlist