Záchranáři se například museli vypořádat s výrazně vyšším počtem dopravních nehod, kterých bylo letos celkem 450 - nejvíce za poslední čtyři roky. V porovnání s loňským rokem jde o nárůst o 37 případů a dokonce o 100 více než v roce 2022. Mezi nejčastější příčiny patří nepřiměřená rychlost, nepozornost řidičů a nedodržení bezpečné vzdálenosti. Zajímavé je, že velká část nehod se paradoxně stává na méně frekventovaných komunikacích, kde není hustý provoz. Tyto nehody často vznikají z důvodu ztráty pozornosti nebo podcenění rizika, což vede k závažným následkům.
Více kolapsů, úrazů i vosích bodnutí
Nejvíce výjezdů (celkem 6 038) bylo tradičně k pacientům se somatickými obtížemi, jako jsou kolapsy, horečky, dušnost, vysoký krevní tlak či bolesti na hrudi. Závažné případy, které vyžadovaly resuscitaci kvůli náhlé zástavě oběhu, tvořily 112 výjezdů. Letošní léto také přineslo neobvykle velké množství vos a sršňů, což stálo za enormním nárůstem počtu výjezdů k pacientům s alergickou reakcí po bodnutí hmyzem. Zatímco v minulých letech jsme takových výjezdů absolvovali v průměru kolem 160, letos jich bylo více než 300.
Tím ale výčet rekordních čísel nekončí. Meziročně přibylo také úrazů, kterých naši záchranáři museli v terénu řešit 1 852. Nejčastěji se jednalo o úrazy hlavy, hrudníku a zlomeniny dolních končetin.
Celkový počet ošetřených pacientů se vyšplhal na 7 181, z toho 6 349 dospělých a 832 dětí. K těm nejtěžším případům, kdy bylo nutné využít leteckou záchrannou službu, vzlétl vrtulník z Jihlavy celkem 164krát.
Nejnáročnějším dnem letošních prázdnin bylo pro naše záchranáře pondělí 8. července, kdy absolvovali 182 výjezdů. Naopak nejklidnějším dnem byla neděle 28. července, která si vyžádala „jen“ 120 výjezdů. V průměru uskutečnily naše posádky 145 výjezdů denně a sanitní vozy během letních měsíců ujely 323 365 km.
300 hovorů denně na linku 155
Opravdu horké letní dny mají za sebou i operátoři zdravotnického operačního střediska, kteří během července a srpna přijali na tísňové lince 155 celkem 18 506 hovorů, což je o 500 více než v loňském roce. V průměru zpracovali téměř 300 hovorů denně, tedy 12 hovorů každou hodinu. Narostl také počet případů poskytování telefonicky asistované neodkladné resuscitace (TANR). Při těchto situacích operátoři krok za krokem vedou volající při provádění život zachraňující
resuscitace ještě před příjezdem záchranářů. Během tohoto léta poskytli TANR v 59 případech.
Autor: Petr Janáček, tiskový mluvčí Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina
Publikoval: -kas-