PANORAMA FITNESS
Dnes je 22. června 2024, svátek má Pavla, zítra Zdeňka.
  • V centru Beauty&Beast se po celou sobotu koná Kmínový festival. Můžete ochutnat speciality pražských šéfkuchařů, zakoupit regionální potraviny. Kromě toho je zde doprovodný kulturní program a vyžití pro děti.
  • Na našem fotbalovém stadionu se hrají tuto sobotu a neděli zápasy chlapců U14 v rámci turnaje Třebíč Open. Také FCVM zde má svůj žákovský tým. Více foto na našem Facebooku.
  • Letos vyšlo otevření koupaliště na tropický den.
  • Jdu do školy. V mateřské škole na Sokolovské proběhlo ve čtvrtek pasování předškoláků s Dózou.
  • 21.6.2024 - Koupaliště PALOUKY otevře své brány v pátek 21. června 2024 v 10 hodin. Jak to na koupališti aktuálně vypadá můžete sledovat na portále www.NovinyVM.cz v pravém sloupci na ONLINE kameře.
  • Lidl už láká zaměstnance přímo na fasádě prodejny.

Bojové umění – 7.díl: Krav Maga – KAPAP - boj beze zbraně Izraelských speciálních jednotek

- - 24. 8. 2011 - komentářů  0
Krav Maga.
Krav Maga.
Raffi Liven.
Raffi Liven a František Mejzlík.
Moshe Galisko a František Mejzlík.
František Mejzlík a Dr. Frank Zota.

Krav Maga – zakladatelem je Imi Lichtenfeld, který pocházel z Bratislavy. V roce 1944 začal s tréninkem elitních jednotek Hagany a Palmach (předchůdci Izraelských obranných sil IOS) v oblastech, na něž byl opravdovým expertem: trénink fyzické kondice, plavání, zápas, používání nože a obrana proti útokům nožem.


O čtyři roky později (1948), kdy vznikl stát Izrael a byly zároveň zformovány Izraelské obranné síly, stal se Lichtenfeld hlavním instruktorem pro zvyšování fyzické kondice a bojové přípravy těchto jednotek. V IOS působil přibližně 20 let. Během té doby vyvinul a zdokonalil svou unikátní metodu sebeobrany a boje zblízka – Krav Maga. Vyznačuje se natolik logickým přístupem ke konfliktním situacím a sebeobranným technikám, že potenciálnímu praktikantovi umožňuje dosáhnout relativně vysokého stupně dovedností v poměrně krátkém čase. Toto nám o Krav Maga  popisuje literatura.

 

Dle mého názoru se dá říci, že jedinečný je způsob tréninku a nácviku, který se soustředí hlavně na cvičení ve dvojici, jinak sebeobrana se cvičila všude ve světě, ale jen ve vojenských a policejních složkách. Pokračovatel  Lichtenfeldovi  školy je Eyal Yanilov (10. dan Krav Maga), ale existuje dnes několik škol, které jsou postaveny na základech bojových umění, které ovládá její zakladatel.

 

Krav –Maga Li, Comando Krav Maga, Krav Maga Maor,Krav Maga - Haim Zut, Krav Maga – D.Hannover atd. Těžko říci, která škola je nejlepší. A dle mého názoru je to jedno, všechny mají společný základ tréninku, efektivitu.  Jen techniky jak dosáhnout cíle jsou jiné.

 

Osobně se znám, jen s představitelem Krav Maga Li  - Kacho  Raffi Liven. A mohu říci, že je to velmi tvrdý a nekompromisní styl.

 

Byl žákem  Imiho Lichtenfelda (zakladatel systému Krav-maga). Během válek v roce 1967-až 1973 byl instruktorem speciálních jednotek. Po ukončení vojenské služby odcestoval do Japonska na Okinawu, učit se bojové umění. Posledních 45 let trénoval různé bojové umění Shotokan a Kyokushinkai karate, Thai boxing, Kendo, Judo, Aikido, Kobudo, Kick boxing a Full contact karate. Stal se dvojnásobným mistrem Evropy ve Full contact karate. Od 1978 pracoval 2 roky jako šéf ochranky prezidenta  Martinique. Od roku 1981 žije v Dánsku. Díky svému mistrovství v bojových uměních a hlavně obrovským zkušenostem z praxe se stal ve světě jedním z nejuznávanějších expertů na sebeobranu.

Krav Maga Li, Kyokushinkai a Shoshindo Karate 10. dan, Shotokan Karate 9.dan               .

    


 

KAPAP
Je hlavně vojenská záležitost. Zakladatelem tohoto stylu je Haviv Galisko (1930-2005).V součastné době je nejvyšším představitelem a pokračovatelem Moshe Galisko, syn zakladatele. Tento styl byl zveřejněn teprve nedávno, zhruba před 5 lety. Do té doby byl, neveřejným bojovým systémem, který v Izraeli využívali speciální jednotky, ochranka letadel a samozřejmě MOSAD.

 

Rozdíl mezi Krav Maga a KAPAP je, že v KAPAP  jsou vedeny veškeré techniky na oblasti těla, které jsou nechráněny. To znamená, že když si představíte vojáka, má helmu, neprůstřelnou vestu, chrániče kolen a loktů.  Útoky jsou vedeny hlavně na krk, genitálie, obličej. Zakončení techniky končí buď likvidací protivníka, nebo znehybněním. (spoutání).KRAV MAGA - jsem napaden, co nejrychleji se ubráním a pryč. Ideální pro „ulici“. KAPAP pro ozbrojené složky.


Tento styl se v průběhu neustále vyvíjí. Haviv Galisko říkal: metody boje se změnily a proto se Kapap přizpůsobil tomu, co diktuje bojiště. Musel se adaptovat na styly, které přišly do Izraele, jako různé typy karate, thai boxu, jujitsu, sambo, wrestling, arnis, kali atd. Stále intenzívněji pokračoval v učení a v zlepšování boje se střelnými zbraněmi a boje proti nim. Proto mimo jiné Moshe Galisko studoval v Japonsku a na Filipínách. (8. dan Karate Shotokan, 4. dan Kobudo, 3. dan Judo, 16 let instruktor special forces). Vzniklo i pár jiných asociací, které cvičí KAPAP. A to asociace pod vedením Aviho Nardie a KAPAP UNION – pod vedením Dr. Frank Zota (Německo)

 


 

Jediný kdo má u nás licenci vydanou Izraelským ministerstvem vnitra, na výuku tohoto stylu a vedení školy KAPAP – Moshe Galisko , a KAPAP UNION  je  Miloš Tupý v Brně.  http://kravmagakapap-brno.cz/.

 

POZVÁNKA
Klikněte pro zvětšení.

 

 


Autor: František Mejzlík

Publikoval: -mk-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Počet komentářů 9.

[1] Vložil: Sandra, 15.9.2015, 14:28:05
To vypadá hodně zajímavě. Akorát to bude asi velká dřina na naučení a vypilování. Možná bude jednodušší koupit si nějaký ochranný prostředek
[2] Vložil: Bedrunka, 15.9.2015, 15:20:03
Hmm, o tom jsem nikdy neslyšela. Ale zrovna mi to nepřijde příliš vhodné pro ženy, které se chtějí naučit chránit sebe samu.
[3] Vložil: Martin, 7.10.2015, 15:14:53
Nejlepší je stejně kick-box boxerky, helma a jiné chrániče, člověk se v tom sice zapotí, ale nevadííí
[4] Vložil: Ondřej, 12.10.2015, 10:35:15
Pro chlapy možná super, ale ženská by se měla spíše učit sebeobraně!! a nejlépe by u sebe měla nosit paralyzér nebo peptřák nebo kombinací obojího, aby byla schopna se ubránit!
[5] Vložil: Martin, 12.10.2015, 10:43:30
To Ondřej: tak to máš pravdu chlape, ženská by u sebe měla nosit něco na obranu, protože pokud by se nejednalo fakt o nějakou udělanou paničku, tak by stejně neměla šanci. Já přítelkyni koupil pepřák, který má tvar rtěnky, takže na první pohled nikdo neví co to opravdu je
[6] Vložil: Tomáš, 12.11.2015, 13:48:02
Joo ten pepřák ve tvaru jsem viděl na stránkách braň se..dobrá věc no :D jsem nejdříve nechápal co to je, dokud jsem si nepřečetl popisek :D jako ne že bych to vyhledával..ale koukal jsem se po pyrotechnice a přes to jsem se dostal na ty peptřáky co tam taky prodávají
[7] Vložil: Sandra, 20.11.2015, 13:07:34
TO Ondřej: Jojo, to mi něco připomíná. Loni na Vánoce jsem pod stromeček od přítele dostala pepřový sprej www.branse.cz/peprov… Jsem zvědavá, co tam budu mít letos...možná dojde i na ten paralyzér
[8] Vložil: Illa, 2.12.2015, 14:30:27
To má přítel teda dobré nápady, paralýzer pod stromek jo? :D snad doma nemáte děti!
[9] Vložil: Míša, 25.1.2016, 13:04:39
Taky jsem od přítele dostala pepřák, ale to jen tak..aby se o mě nemusel tolik bát :-)
Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Hotel U Bílého koníčka: Hledáme spolehlivého kolegu na pozici číšník/servírka
TOPlist