Bezpečnost škol je tématem, které zahrnuje různé podoby ochrany žáků, učitelů a celkově školního prostředí. Týká se fyzické i psychické bezpečnosti studentů, pedagogů i nepedagogických zaměstnanců.
Školám má napovědět i pomoci aktualizovaná metodika „Minimální standard bezpečnosti v regionálním školství“, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, Policejním prezidiem ČR a Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru. V zájmu každé školy by mělo být vytvoření tzv. “doporučené dokumentace“ týkající se právě bezpečnosti před úmyslným ohrožením osob ve škole. Každá škola má svá specifika, proto bude každý jednotlivý dokument originálem. Je důležité nedívat se na nově vzniklé bezpečnostní plány pouze formálně, ale například praktickým nacvičováním zvyšovat bezpečnostní povědomí všech zaměstnanců a žáků školy.
V oblasti školství se orientuji, díky svým dosavadním zkušenostem, poměrně dobře a chtěl jsem ředitelům škol nabídnout nějakou konkrétní pomoc. Ta přišla formou webináře s výkladem legislativy, názvosloví, doporučení, i současných povinností. Přednášejícími byli Mgr. et Bc. Luboš Kliment, advokát a pověřenec pro ochranu osobních údajů a Ing. Marcela Syrová, bezpečnostní konzultantka. Tímto jim děkuji za osvětu, kterou připravili.
V případě zájmu o videozáznam k metodice Minimálního standardu bezpečnosti neváhejte kontaktovat senátní kancelář:
Autor: Josef Klement, Váš senátor za Žďársko, Velkomeziříčsko, Novoměstsko a Bystřicko
Publikoval: -kas-












