Dnes je 20. září 2020, svátek má Oleg, zítra Matouš.
  • Začala distribuce volebních lístků
  • Improvizační show Partička tentokrát ne v televizi, ale hned dvakrát ve Velkém Meziříčí, bavila v pátek ve velkém sále Jupiter clubu.
  • V místní části Olší nad Oslavou už mají u sportovního areálu nové hříště s venkovní posilovnou. Více foto na našem facebooku.
  • V Krásněvsi dnes odhalili pamětní desku zdejšímu rodáku básníku a spisovateli Ladislavu Dvořâkovi.
  • Mrazivé páteční ráno. Před 6 hodinou přízemní teplota klesla mírně pod nulu.

Moje milé Ženy - 8. díl: ROZVÍJEJ SE POUPÁTKO

SERIÁLY - MOJE MILÉ ŽENY - 25. 9. 2011 - komentářů 0

Nastávající maminky, které využijí mé předporodní přípravy jsou mnohdy překvapeny náplní lekcí a ani ve snu by je nenapadlo k čemuže je to budu připravovat.


Jsou nachystány na cvičení, jak vlastně budou dýchat, jak budou tlačit, mají z toho obavy, aby to pak uměly a porod zvládly…

 

A porodní bába je začne učit vizualizaci, práci s energií, s pocity v těle při různých fázích porodního procesu, dozví se, že vůbec nemusí přemýšlet o dýchání a vůbec se nemusí soustřeďovat jak a kdy tlačit, že si mohou v porodním procesu pomoci nějakým "ťukáním", představováním, promlouváním s rodícím se dítětem atd. atd.

 

Celý porodní proces je založen hlavně na stavu psychickém a otevírání (nebo také neotevírání) porodních cest se děje v hlavě a z toho vychází moje učení.

Jenom 4% evropských žen a většina žen přírodních národů umí přerušit pomyslnou spojku mezi dělohou a mozkem a tudíž odpoutat se od fyzické bolesti, která kontrakce provází.

 

K tomu nám právě poslouží práce s vizualizací-představivostí.

Je spousta technik vizualizace, které maminky učím, nicméně ony samy si mohou vytvořit další a další.

 

Nejprve něco o porodní kontrakci neboli porodním stahu:
První na co upozorním maminku, je to, aby neříkala "porodní bolesti", ale stahy nebo kontrakce a úplně nejlépe, když na kontrakci pomýšlí jako na svoji kamarádku a děťátko připravuje na to, že přijede "tetička", která mu spolu s maminkou pomůže se narodit. Je dobré při porodním procesu ji takto oslovovat anebo třeba ji oslovovat i svým jménem a vždy ji s láskou vítat.

 

Ona přijíždí napomoci zrození děťátka, i když s sebou nese bolest. Bez této kamarádky nebo tetičky by žena nebyla schopna své dítě sama spontánně porodit. Takto by se měla na příjezd kamarádky připravovat těhotná nějaký čas před porodem a s dítětem přes dotek rukou na břiše o tom spolu rozprávět.

 

Tahle kamarádka při rozbíhajícím se porodu postupně sílí a sílí a může dosáhnout až síly 80-100kp a to je opravdu veliká síla, má obraz sinusoidy, čili jakéhosi kopce.

 

Nárůst trvá asi 22,5 vteřiny, pak je 15 vt. vrchol kontrakce a 22,5vt, trvá pokles kontrakce do úplného vymizení. Toto je prakticky obraz kontrakce v poslední fázi I. doby porodní. Poté nastává 2 minuty klid a pak opět nárůst kontrakce. Tedy kontrakce po 2 minutách.

 

Maminky, které neumí v této fázi pracovat se svým tělem, se svými pocity, vizualizací, nekomunikují s dítětem, mohou se i samovyšetřit (v této fázi jsou schopny si v porodních cestách nahmatat hlavičku, což jim přinese obrovský pocit úžasu), tak jsou častými a silnými kontrakcemi pohlceny, ztrácí sílu a v poslední fázi se jim porod může ještě zkomplikovat nebo děťátko vytláčí tlakem na dělohu porodní asistentka.

 

Samozřejmě v této fázi, kdy je nález na porodních cestách např. 8 cm začínají tlačit, byť by ještě tlačit neměly a dítě to vnímá jako "boj o přežití" - tlaky na hlavu, hrudníček apod. a vše si do paměti zapisuje jako psych.blok, který může v dalším životě způsobit různé fobie, úzkosti, astma, žaludeční potíže, koktání, atd. atd.

 

Maminky, které ví jak na to, v této fázi právě používají různé techniky o kterých jsem již psala a všechny se shodly na tom, že pauza mezi kontrakcemi, která trvá 2 minuty je velmi dlouhá doba, ve které jsou schopny nabrat opět energii a sílu.

 

Uvedu několik příkladů, jak na to:
Při nastupující kontrakci, kdy už ji maminka pociťuje jako bolestivou, si zavře oči a začíná si představovat, je to jako by ji za zavřenýma očima běžel film a ona "vidí" např. krásnou rozkvetlou louku plnou kytek, sluníčko krásně svítí a ona s dítětem v náručí a velikým těžkým batohem na zádech začíná vystupovat na veliký kopec a sleduje, jak stoupá, jak ji to pomalu zmáhá, začíná hlasitě dýchat, stále sleduje krajinu kolem sebe, ubezpečuje děťátko, že to zvládnou, navazuje s děťátkem oční kontakt, vystoupí spolu na vrchol kopce, rozhlédne se po kraji a pomalu zase sestupuje z kopce dolů. Pokud pracuje s těmi nejmenšími detaily (vidí motýla, vdechuje vůni kytek) nestačí již se plně soustředit a vnímat bolest při kontrakci.

 

Při nastupující kontrakci si maminka zavře oči a s děťátkem v náručí vstupuje do výtahu (opět tam "vidí" detaily) a vnitřním zrakem sleduje barevná tlačítka a jede do 7. patra.

 

Jak výtah stoupá a ona sleduje kontrolky, v kterém je patře - postupně tomu uzpůsobí svoje nádechy a výdechy. Dojede do sedmého patra, tam zmáčkne tlačítko a opět sjíždí do přízemí. Tak jak klesá výtah, klesá její dech až do úplné klidové fáze.

 

Dobře se otevírají porodní cesty vizualizací barev, při porodu se pracuje s červenou a oranžovou barvou.

 

Při začátku kontrakce maminka zavře oči a představuje si, že ona sama vchází dovnitř do porodních cest naproti svému miminku, které "vidí" jak postupuje proti ní.

 

Je to, jako by byla v nějaké úzké chodbičce, která je těsná a v pološeru a tak, aby usnadnila děťátku průchod touto chodbičkou, rozsvítí tam veliké oranžové světlo, rukama může roztáhnout stěny chodbičky (při této vizualizaci skutečně povolí svaly pánevní) a pomáhá děťátku projít.

 

Pokud po celou dobu zaměstná mysl těmito obrazy, na vnímání své vlastní fyzické bolesti při kontrakcích už nemá pomyšlení.

 

Závěrem jedna zpětná vazba maminky, která chtěla, abych při porodu byla s ní. Měly jsme to domluvené tak, že až se porod přihlásí, přijedu za ní (je poněkud vzdálená mému působišti) a bude část první doby porodní v domácím prostředí a při příznivém porodním nálezu spolu odjedeme do porodnice.

 

Porod se přihlásil předčasným odtokem plodové vody, děložní činnost nebyla žádná a vzhledem k tomu, že v tomto případě porod doma nehlídám, musela maminka do porodnice sama.

 

Moje podpora probíhala přes telefon, maminka asi za 12 hod. po odtoku plodové vody porodila a napsala mi:

 

"…Ještě jsem Vám zapomněla říct, že při kontrakcích se mi moc nechtěly vybavovat ty vizualizace, o kterých jsme spolu mluvily, ale vybavovaly se mi tóny a tak jsem si při porodu různě zpívala (byť falešně) a protože jsem měla obavy, abych se dobře otevírala, tak jsem zpívala písničky typu "Rozvíjej se poupátko" atd. … A když mě sestra pak kontrolovala a řekla, že jsem na 8 cm, tak jsem byla celá nadšená a vesele jsem si pochvalovala, jak jsem šikovná. Jako fakt, když si vzpomenu na tenhle porod, tak se mi chce smát, bylo to vtipný…"

 

S Láskou Libuše Kotoučková
samost.porod.as., certif.praktik EFT ADv.


Autor: Libuše Kotoučková

Publikoval: -mk-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Prodloužení akce 1+1
TOPlist