Hotelová škola Světlá a SOŠŘ Velké Meziříčí
Dnes je 29. ledna 2023, svátek má Zdislava, zítra Robin.
  • Zvrat v posledním okamžiku. Sobotní zápas hokejistů HHK s Kopřivnicí se během pár okamžiků změnil od vedení na prohru gólem 8 sekund před koncem třetí třetiny.
  • Fotbalisté A týmu FCVM v sobotu dopoledne sehráli první přípravné utkání.
  • Proč celý den svítí světlo na parkovišti ve Svitu je záhadou?
  • Kolem netradičního popelníku u Depa je velký binec.
  • Mezi Měřínem a Stráneckou Zhoří došlo k nehodě nákladního auta.

Glosa týdne - 4. díl: Drábek se zasekl drápkem

SERIÁLY - GLOSA TÝDNE - 5. 2. 2012 - komentářů 0

Martin Klement, Mostiště.
Martin Klement, Mostiště.
foto: Jiří Michlíček

Ačkoli jsou pan ministr i další čelní představitelé Ministerstva práce a sociálních věcí stále přesvědčeni, že nový styl vyplácení sociálních dávek je naprosto v pořádku, pracovníci na kontaktních pracovištích jsou naprosto opačného názoru.


Situace na pracovištích ÚP ČR je od dubna 2011, kdy tento superúřad vznikl, naprosto nestabilní. Instituce, která víc než 20 let zajišťovala služby zaměstnanosti a od roku 2004 i agendu státní sociální podpory, je naprosto v troskách.


Odboráři z úřadů práce v 11 městech žádají kvůli potížím s novým způsobem vyplácení sociálních dávek odvolání ministra Jaromíra Drábka. Fatální situaci prý zlehčuje a zkresluje. Zaměstnanci Úřadů práce pracovali pod tlakem nadřízených i potřebných spoluobčanů, a to i po sobotách a nedělích.(A vypadá to, že jim přesčasy nikdo nezaplatí.) Zodpovědní řídící pracovníci však místo padáků dostali několikasettisícové odměny. Miroslav Opálka (poslanec a místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální politiku) je přesvědčen, že by měli odměny vrátit a rezignovat na své funkce.

 

KSČM vnímá nespokojenost jak zaměstnanců Úřadu práce, tak občanů-klientů s nezvládnutou přípravou nového systému ke zpracování nároků na sociální dávky a s jejich výplatou. Odpovědnost za to jednoznačně nese ministerstvo práce a sociálních věcí a vedení nově zřízeného Úřadu práce ČR. Podporujeme požadavky odborářů na odvolání ministra Jaromíra Drábka, který má politickou odpovědnost za tento stav. Konstatujeme, že jsme v rámci legislativního procesu na hrozbu dnes již reálných problémů opakovaně upozorňovali a že nejde jen o pochybení jednotlivce, ale týmu nejbližších zodpovědných pracovníků pana ministra, kteří by měli za špatnou práci vrátit několikasettisícové odměny. Nevidíme však v tomto technickém nezvládnutí transformace úřadů práce největší problém. KSČM nesouhlasí s celým obsahem sociálních reforem, které programově ubírají potřebným, aby mohli být zvýhodňování bohatí. Z tohoto pohledu žádáme odchod celé pravicové vlády, která nemá většinovou podporu občanů ČR.


Postupem času a zřejmě i pod tlakem zaměstnanců ÚP začal mít ministr Drábek docela jiný pohled na bezchybné vyplácení dávek a začal nejednou stínat hlavy úředníků. O místo přišel ředitel odboru informačních a komunikačních technologií MPSV René Piták a generální ředitel Úřadu práce Jiří Kubeša od Drábka dostal souhlas k odvolání výkonné ředitelky Úřadu práce Aleny Králové. Další personální změny Drábek nevyloučil. Řekl ale, že se budou týkat lidí na nižších stupních řízení, takže za pochybení vedení se budou ze svých míst poroučet pracovníci úřadů práce, zatím co ministr Drábek zůstává pevně zaseknut drápkem.


Autor: Martin Klement, Mostiště

Publikoval: -mk-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MUDr. Iveta Kašová hledá do ordinace sestru
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Jelínkova vila: Hledáme číšníka/servírku
TOPlist