Good water beer cup 2026 - Dobrá Voda
Dnes je 6. června 2026, svátek má Norbert, zítra Iveta.

Glosa týdne - 6. díl: Odkaz

- - 19. 2. 2012 - komentářů  0
Martin Klement, Mostiště.
Martin Klement, Mostiště.
foto: Jiří Michlíček

Není to zas tak dávno, když se mě jeden známý zeptal, jak můžu mít, jako komunista rád Karla Kryla. Byl jsem v té chvíli poněkud zmaten, co je divného na tom, že komunista obdivuje člověka, který tolik ovlivnil jeho přístup k životu?


Nemohu nikdy souhlasit s tím, že by byl někdy Karel Kryl antikomunistou a ti, kdo ho tak prezentují, mi nikdy nemohou dát důkaz svého tvrzení. Kryl měl velké sociální cítění a to, že nesouhlasil s excesy padesátých let a s vpádem vojsk Varšavské smlouvy v osmašedesátém, z něj antikomunistu nedělá. Vždyť to přece odsuzují i samy komunisté.

 

Stejně jako mnoho jiných byl zklamán vývojem naší republiky v devadesátých letech, což se odrazilo i v textu jeho poslední písně. Jeho zklamání bylo tak velké, že brzy na to odcestoval zpět do Německa, kde žel i za nedlouho zemřel.

 

Vždy jsem jeho texty obdivoval a hledal v nich poučení, což mohu s klidným svědomím činit i dnes, jelikož jsou stále aktuální. Při bombardování srbských měst, jsem vzpomněl na píseň „Bratříčku zavírej vrátka“ a cítil s těmi, kdož museli vysvětlovat bombardovaným dětem, že opravdu nejde o nějaké bubáky, že ti, jež jim přináší smrt, jsou pouhými vojáky USA. Když sleduji vraždění v Iráku, Afghánistánu, či Libyi, mrzí mne, že se ještě nenašel klaun, který by šířil mezi lidmi to, že ve válce mlčí múzy-muži by však mlčet neměli! Kdo by si dnes bral příklad z vojína, který z nábojnice vyková křídla andělovi, a když mu odletí, nechá si z vlastní přilby zhotovit jeho kopii…

 

Něco z odkazu Karla Kryla jsme možná přece jen uvedli k životu. Tu slepou dívku jsme nechali, ať si někde v koutku hraje a neplete se nám do života. Obávám se, že kdyby se to děvčátko s páskou na očích přece jen rozhodlo, že nám vstoupí do života, spoutali by jej politici řetězy a vsadili do šatlavy. Ale pozor, tělo jde sice spoutat řetězy, ale mysl? Ta ne, pánové…


Autor: Martin Klement, Mostiště

Publikoval: -mk-

Čtěte také



Komentáře ke článku

Počet komentářů 13.

[1] Vložil: Vojtěch Klimt, 21.2.2012, 22:01:54
Vzhledem k Vašemu přesvědčení se obávám, že se nezavděčím s názorem, že Karel Kryl byl antitotalitární. Ano, nebyl to pouhý antikomunista, oproti jiným byl proti všem druhům útlaku . Pokud za jediné chyby komunistického režimu považujete excesy 50. let a okupaci 1968, tak je mi Vás líto.
[2] Vložil: TRUHLIK, 22.2.2012, 08:17:28
Klasický ukaz jak neustala masaz demagogu dnesni garnitury ovlivni mysleni lidi.Komunista je vykreslen jako strasak ktery nemuze mit rad i treba odpurce tehdejsiho rezimu a vazit si jeho tvorby.Porad argumentuji a predhazuji leta pred listopadem.Je to velmi jednoduche a primitivni.Vzdy hodnoti a soudi vitezove,zalezi jak dlouho jimi budou.Uz ted se jim vse hrouti pod rukama.Je vsak spousta lidi kteri otviraji oci a bude jich vic.Souhlasim Martine s tvou kritikou padesatych let i kdyz ta uz probehla v dobach chruscova coz asi dnesni chytraci jeste nezjistili.No a k srpnove okupaci neni co dodat,myslim ze zdrtila mnoho komunistu.
[3] Vložil: František, 22.2.2012, 19:35:59
Nevím co s vámi má Karel Kryl společného, ale určitě ne vztah k minulému režimu.
Co se týče dnešního společnosti lze jí toho vytknout hodně, ale určitě ne nedemokratičnost. Každý má pořád možnost jednou za 4 roky zvednout zadek a udělat "převrat" , a to bez tanků, policie či násilí.
Takže si nestěžujme máme co jsme si zvolili. Jestli ví někdo o lepším systému řízení věcí veřejných, tak čekám na námět.

[4] Vložil: M.Klement, 23.2.2012, 17:57:20
Františku, stále častěji se setkávám s názorem, že kdyby mohly volby něco změnit, určitě by je někdo zakázal. Mnozí mladí jsou přesvědčeni, že se výsledky voleb falšují. Nemám sice stejný názor, ale prošel jsem město křížem krážem a ptal se lidí, jak volili při vstupu do EU, snad jen pětina lidí byla tenkrát pro ANO (dnes toho často litují), přesto byl výsledek jiný... co na to říct? O tom, co uznával Karel Kryl, psal Daniel Strož a až si zjistíš kdo to je a co v předlistopadové době dělal, pak mluv.
[5] Vložil: František, 24.2.2012, 12:55:33
Pro soudruha Klementa. Krylovi písně znám zpaměti a jejich texty vypovídají jasně. Vše je také jasně podáno v knize rozhovorů Půlkacíř. Co psal o Krylovi nějaký Daniel Strož (redaktor Haló novin), který si Kryla vytesává dle svých přání mě vůbec nezajímá.
Podvody při volbách jsou čirý blábol a řadil bych je do kategorie hospodských keců.
[6] Vložil: M.Klement, 24.2.2012, 16:50:42
Jasně, František je holt machr. Daniel Strož je dle něj nějaký redaktor Haló novin a tím to pro něj hasne. Připomíná mi slepce, který nevěří, že svět je barevný, jelikož on vidí pouze tmu. Ať tedy žije tma v jeho hlavě, na víc, než na bláboly z kategorie hospodských keců, se holt nevzmůže...
[7] Vložil: Ela, 24.2.2012, 20:42:56
Asi tak, kdy KSČM poslankyně vychvaluje 40 let komunismu a klaní se u hrobu Gottwalda, tak k tomu opravdu není co dodat...
"Když řekla, že "únor 48 a následující období čtyřiceti let nebylo zločinným režimem, ten nastal po listopadu 1989", reagovala paní procházející kolem: "To snad ne, (zlikvidovali) mi celou rodinu." Její hlas zanikal v nesouhlasných reakcích účastníků pietního aktu."
aktualne.centrum.cz/… />
[8] Vložil: rebel, 24.2.2012, 20:43:21
2,naprostý souhlas.Františku,proč u každých voleb sedí někdo,prý nestranný z ODS,jako dozor?Aby se nešvindlovalo?O tom vím své.Jak je možné,když zvolím sám stranu,o které vím,že ji nikdo nevolí,a můj hlas se neobjeví na výsledkové listině?Správně by tam mělo být 1 hlas strana XY,počet % 0,O1.A ne,jak se stalo,že tam vůbec nebyl.Takže podvod.Vše pod zástěrkou demokracie,že?
[9] Vložil: Tomas Riha, 25.2.2012, 09:20:55
Copak stalinistka Semelova... Ono je jedno, jestli je socialismus nacionalni nebo internacionalni, ten druhy je o to horsi, ze lepe maskuje svoji hruznou podstatu libivym plastem solidarity. Nacismus se rovna komunismu a Semelova by mela sedet s Vandasem v jedne cele za propagaci hnuti vedoucich k potlacovani prav a svobod obcanu.
[10] Vložil: František, 25.2.2012, 09:56:56
Soudruhu Klemente. Někdo vidí černě a někdo zase červeně. Tak už to chodí.
Co se týče voleb (8), není problém v podvodech s vloženými hlasy , ale je problém neúčasti na volbách a ta se dá těžko zpochybnit, tu všichni kolem sebe vidíme. Vím o čem mluvím, seděl jsem několikrát ve volebních komisích a dělal křížky účasti ve volebních seznamech.
[11] Vložil: rejpal, 25.2.2012, 13:46:48
9.Opět se probudil historik.Taky jednoho znám.Ještě mu není 30.Moudra vypráví,jak kdyby to prožil.Když cinkali klíči,tak tahal dřevěného kačera na špagátě po dvoře.Apropos,statek v balinách stále chátrá,stále chátrá.To bylo siláckých řečí.K bodu 10.A není to právě tím,že se manipuluje s hlasy,že lidé nechodí?
[12] Vložil: george, 25.2.2012, 13:47:02
Kdyby chudák Karel Kryl věděl, že jeho jméno bude použito na propagaci zločiného komunistického zlořádu, tak se určitě okamžitě přejmenuje! Takto, když se nemůže sám bránit nezbývá mě než říci:"Komunisti, nešpiňte památku Karla Kryla!!! A neberte si do huby jméno člověka, který své písně zpíval především proti vaší straně a ideologii!!!"
[13] Vložil: M.Klement, 7.3.2012, 18:31:37
Tady bylo jméno Karla Kryla zneužito na propagaci "komunistického zlořádu"? Přečti si to georgiku ještě jednou. V článku souhlasím s mírovým poselstvím Krylových textů a s touhou po opravdové demokracii. No ano, to jsou vlastně základy komunistické myšlenky...
Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE:
webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO optimalizace - NFC destičky na recenze.
Daturo – Fakturace pro OSVČ a malé firmy
Fyziodata - Digitální kartotéka pacientů pro fyzioterapeuty Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist