EURO BAGGING: Hledáme SERVISNÍHO DĚLNÍKA
Dnes je 3. března 2024, svátek má Kamil, zítra Stela.
  • Pozor hráz rybníka Lalůvky je dočasně uzavřena z důvodu rekonstrukce betonových částí přepadu.
  • Novou lokalitu na Hliništích lemují nově vysazené stromky.
  • Výtěžek z plesu ZUŠ 56.400 korun poputuje na doboru věc Oblastní charity Žďár nad Sázavou.
  • V sobotu 2. března proběhl v Jupiter clubu ples Základní umělecké školy Velké Meziříčí. K vidění byla parádní hudební i taneční vystoupení.
  • Čtyři valašské branky zmařily naděje na cenné body do horácké tabulky. Sobotní zápas sledovalo takřka 600 diváků.
  • Známé místo nyní vypadá úplně jinak.

Glosa týdne - 7. díl: A lůza pod platanem...

- - 4. 3. 2012 - komentářů  0
Martin Klement, Mostiště.
Martin Klement, Mostiště.
foto: Jiří Michlíček

Tak nám skončil týden neklidu, kdy zaplňovali studenti náměstí mnohých měst, aby poukázali na nesmyslnost vládních reforem vysokého školství.


Zdá se, že ministr Dobeš a s ním celá vláda, vyčkávají na ukončení protestů, aby pak posléze prosadili svoje. Nejprve se zdálo, že se ministr školství protestů zalekl, když upustil od zavedení školného, které však vzápětí nahradil zápisným, jež by se mělo platit při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části, to je zpravidla semestru. To je však podle studentů jedna z nepřijatelných věcí, která znemožňuje studovat nadaným žákům z nemajetných rodin.

 

Další ze zásadních bodů největšího protestu studentů od roku 1989 vyjádřil prorektor Univerzity Karlovy profesor Stanislav Štech. „Nabízejí nám univerzitu jako firmu. Místo rektorů a děkanů nabízejí manažery kognitivního kapitálu, místo studentů nabízejí klienty a investory.“ Ministr Dobeš dokázal svým jednáním jediné, že není rozhodně mužem na svém místě a proto už studenti nevěří, že s ním má smysl jednat a obrací se raději na premiéra Nečase. To jak hodlá ministr jednat se studenty, dokázal tím, že na schůzku se studenty (kterou svolávala soukromá firma!) nepozval zástupce volených studentských orgánů a délka jejího konání měla být pouhých 30 minut, zatímco následná tisková konference minut čtyřicet.

 

Od desítek tisíc studentů si za své štiplavé poznámky vysloužil reakci i prezident Václav Klaus. „Nejsme paraziti a sobci. Taková slova zejména sedí od člověka, který omilostňuje korupčníka a kšeftaře se vzděláním."

 

Na protestních akcích vystupovali i studentští zástupci škol (v Praze třeba AMU, České zemědělské univerzity, ČVUT, VŠCHT, VŠE, UK) jako Ondřej Hašek z Ostravské univerzity, který položil důraz na hrozící školné (resp. zápisné) a uvedl příklad Rakouska, kde se od něho ustupuje. Později se svěřil Haló novinám, že lidé uvěřili, že nové strany „přinesou něco nového“ a ony přinesly, ale v negativním slova smyslu. Z mnoha dalších vystoupení bylo pak zřejmé, proč se znovu vláda snaží oprášit zákaz jedné z parlamentních stran. Studenti totiž začínají chápat, že postoje KSČM nejsou vůbec nedemokratické, jak se je „někdo“ snaží přesvědčit, ale že komunističtí poslanci již dávno varovali před tím, co je v dnešních dnech vytáhlo do ulic. Akademický senátor z Fakulty sociálních věd UK, pro Haló noviny uvedl, že pozoruje posun studentského hnutí doleva: „Mládež vidí, jak do VŠ prorůstají zájmy byznysu, a to vnímá jako ohrožení demokracie.“ A podle Jany Glivické z FF UK studenti pochopili, že mnozí z nich sklízejí plody svých vlastních postojů z posledních sněmovních voleb. „Ano domnívám se, že mezi protestujícími jsou i ti, kteří volili top 09, nebo VV, a zřejmě své postoje nyní přehodnocují.“

 

Mnohé naznačovaly již transparenty nad hlavami studentů-Mozek není bankomat, vzdělání není byznys, akademickou obec rozkrádá jen blbec a také Krylovo A lůza pod platanem radu moudrých věší…


Autor: Martin Klement, Mostiště

Publikoval: -mk-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Počet komentářů 11.

[1] Vložil: Tony, 5.3.2012, 11:42:14
Nedovedu si představit, jakou rychlostí se asi otáčí Karel Kryl v hrobě. Ta zrůdnost, zneužít slova člověka, který celým srdcem bojoval proti komunismu, to snad nelze ani pojmenovat. Styďte se, pane Klemente. Tony
[2] Vložil: kozénka, 5.3.2012, 17:53:04
Kryla nechte spát.Nikdo mu nesahá ani ke kotníkům.Stydět by se měli právě studenti.Sice ne,ti dnešní,ti v té době ještě plnili plénky,ale ti listopadoví.Nyní jen sklízí,co zaseli.Zloděj tužek by měl taky vážit slova.Nebyli to právě studenti,s jejichž pomocí je tam,kde je?Dodnes by byl v nějakém ústavu,o kterém ani nikdo nevěděl,co produkuje.Cinkat klíči?Opakovaný vtip,není vtipem.
[3] Vložil: Medřičák, 7.3.2012, 08:33:36
Tonymu: Jistě víte, že Karel Kryl byl velice zklamán polistopadovou tzv. "demokracií" a to by ještě mohl být rád, že se nedožil současných časů - vlády kleptokracie, korupčníků a asociálů.
[4] Vložil: M.Klement, 7.3.2012, 18:31:22
Za co se mám stydět? Že jsem ocitoval texty na studentských transparentech? Zrůdné jsou především tvoje výklady minulosti a hlavně ta sebejistota v tom, jak přesně víš, co si kdokoli jiný někdy myslel a za co bojoval. Styď se.
[5] Vložil: Tony, 9.3.2012, 08:47:59
M. Klementovi
Nemohu nereagovat, neboť svědomí mi to nedovolí.

Takže za prvé: Husy jsme spolu opravdu nepásli, nechápu důvod tykání z Vaší strany, ale v nedemokratické Komunistické straně je to vlastně standard.

Za druhé: Není třeba stydět se za studentské transparenty, to po Vás nikdo nechce. Styďte se za prezentaci a účelovou propagandu téhož. Chvála bohu, lidé v této zemičce již chápou význam slov a umí si v hlavě srovnat pro a proti. Pochopitelně mám na mysli lidi alespoň průměrně inteligentní.

Za třetí: Obrátím Vaši otázku proti Vám. Jakou máte představu o tom, co si myslel člověk typu Karla Kryla o naštěstí již bývalém rěžimu? Kde berete odvahu o něčem takovém vůbec polemizovat? To se v té Vaší, komunistickou ideologií vymyté hlavě nenajde ani poslední zbytek rozumu?

[6] Vložil: Tomáš Bílek, 9.3.2012, 10:54:44
Pane Klemente, to Vaše tykání v příspěvku 4 je opravdu vrchol arogance. Doporučuji nejprve načíst něco o slušném chování, až poté studium zaručeně pravých a objektivních informací z haló novin. To, že jste komunista každým coulem Vás k tomu opravdu neopravňuje.
[7] Vložil: M.Klement, 9.3.2012, 19:38:29
Takže za prvé: KSČM nemá sice v názvu "demokratická" ale je bezpochyby demokratičtější než ty, jež si to do názvu našroubovaly. Jinak tykání je zcela normální nejen u komunistů, ale i všech lidí milujících toulky přírodou. No a mě taky poněkud zmátlo to, že Tom píše jako patnáctiletý frája s docela podprůměrnou inteligencí. Kdo jiný by mohl psát takový slátaniny?
[8] Vložil: Tony, 10.3.2012, 09:27:33
Vážený pane Klemente,
jste zcela mimo mísu. O demokratičnosti KSČM a její matky KSČ opravdu není třeba diskutovat. Naštěstí ještě dlouho budou mít občané ČR v paměti vládu jedné strany. Tykání si prosím nechte opravdu někam do JZD, hospody a k táboráku. Řekl bych (je to jen můj osobní pocit, možná to jiní lidé vidí jinak), že s tou inteligencí to proti té Vaší nebude tak zlé. A slátaniny tady píšete především Vy.
Se soudružským nezdravem
Tony

PS: Třeba zareagují i jiní přispěvatelé, jak doufám.
[9] Vložil: Tony, 10.3.2012, 17:09:30
Pane Klemente,vzdejte to. Odejděte jako muž se zbytkem cti.
Nemáte v rukách nic, jen zastaralou ideologii, která dokázala zabít víc lidí, než Hitler. Vzdejte to, lidé mají paměť.
[10] Vložil: rejpal, 10.3.2012, 20:25:50
9.Jenže někteří hodně krátkou.
[11] Vložil: truhlik, 15.3.2012, 14:57:41
Jestli vam tvurcum prispevku s neprekonatelnym odporem k tykani pripada samotne tykani jako neslusnost tak se rozhlednete kolem sebe, v te vsi nehorazne neslusnosti a sprostote dnesnich zamestnavatelu ,politiku a vlastne cele spolecnosti je to jen mala zovialnost.Mnoho lidi bojujicich proti minulemu rezimu dnes bije na poplach a je sklamana s pomeru unas.Jen urcita skupina lidi jako je tony razi dal jiz starnouci ideologii,ktera zdecimovala psyhicky i existencne mnoho lidi.A styd se tony za hlasky jako"nekam do JZD"TY LIDI TE ZIVI!nezaslouzi si tve pohrdani.
Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

GEST TZB: Hledáme vodaře/topenáře
TOPlist