V poslední době se o tomto tématu začíná v našem městě hovořit velmi často a to v souvislosti s možností rušení kuchyní ve školkách a jejich stažení do jedné vývařovny. Nejen kuchařky, ale hlavně matky dětí se tohoto kroku přímo hrozí a ptají se. „Vyvažovala by možná úspora města záporné dopady pro občany Velkého Meziříčí?“.
Zkusme se na ty záporné dopady podívat. Je zřejmé, že zrušení kuchyní ve školkách by byl jen velmi těžko vratitelný krok a jejich personál, by jen velmi těžko sháněl v dnešní době jinou práci. Nejde sice o tak velké množství lidí, jako při rušení výrobních podniků, ale zkuste to těm dotyčným vysvětlit.
Podle odborníků by musely být obědy, kvůli distribuci připraveny v deset hodin. Kuchaři by tedy byli nuceni povětšinou vařit z polotovarů a v každé školce by museli obědy dohřívat. Stravování ve školkách přitom podléhá těm nejpřísnějším kritériím, jde přece o ty nejmenší. Když se podíváme do Bystřice nad Pernštejnem, tak tam vaří vývařovna jen pro školy, podniky a zájemce z řad důchodců. Školky si vaří samy. Je jasné, že děti zaměstnaných rodičů nemohou očekávat, že je po návratu ze školky bude doma očekávat čerstvé, teplé jídlo. Naopak rodiče plným právem očekávají, že dítě dostane ve školce kvalitní oběd, na který je dnes zvyklé. Nejedná se tedy, ve snaze ušetřit na obnově vybavení kuchyní, o krok zpět?
Rodiče dětí, navštěvujících naše školky tak pomalu připravují sepsání petice, na zachování stávajícího stavu, který jim i dětem naprosto vyhovuje. Jejich obavy chápu a zajímalo by mne, si o tomto myslí ostatní spoluobčané?
Autor: Martin Klement, Mostiště
Publikoval: -mk-








