STYLSTAV KŘIŽANOV hledá zaměstnance
Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • Na sídlišti v Čechových sadech opravují propadlé okraje kanálů. Při průjezdu je třeba dbát zvýšené opatrnosti.
  • Přístavba nové třídy mateřské školy v Mostištích dostává v těchto dnech fasádu.
  • Blíží se první letošní pouť v Mostištích. Zábavní atrakce už jsou na místě.
  • Již přístí týden ve čtvrtek se znovu otevře městská knihovna v náhradních prostorách na Charitě.
  • Na Fajtův kopec se dnes a zítra nedostanete ulicí Nad Gymnáziem, v rámci rekonstrukce je silnice překopána.
  • Milá Evičko, milý Luďku... tak začínal každý dialog ve stejnojmenné divadelní hře mapující životní příběh manželů Vojířových z Velkého Meziříčí, který napsala jejich vnučka Beáta Parkanová (uprostřed) a bravurně jej ztvárnili herci činoherního klubu.

Bojové umění – 11.díl: SAMBO - sebeobrana beze zbraně

- - 21. 3. 2012 - komentářů  0
Bojové umění – 11.díl: SAMBO - sebeobrana beze zbraně

Již v období středověku, existovaly v Rusku různé zápasnické styly. Rozdíl v nich, byl většinou jen v tom, jaké měl nebo neměl zápasník kožené trenýrky, nebo co slušivého měl na hlavě, atd..


Tyto zápasy byly a jsou společenská událost k nějakému svátku nebo výročí. Vítěz obvykle dosáhl úcty, obdivu žen a zároveň vyhrál něco hodnotného, jako koně, prase, krávu, atd. :)

 

Proto byl zápas v Rusku a všude na východě velmi populární. Dodnes jsou obrovské zápasnické slavnosti v Mongolsku, Kazachstánu, Turecku. Pro všechny země na Kavkazu, je zápas a vzpírání sport číslo jedna.

 

Ruský zápas se vyvíjel a obsahoval i údery a kopy.  Při prvních zmínkách o sjednocení těchto stylů se mluví jako o Moskevském stylu (1881). Tento styl měl mít až kolem třech stovek, různých technik a úderů.

 

Sambo jak ho dnes známe, se začalo vyvíjet o čtyřicet let později. Duchovním otcem byl  profesor Ošenkol. Tento člověk většinu svého života strávil v Japonsku, kde se učil Judo a Ji-jitsu u zakladatele moderního juda a velmistra Ji-jitsu - Jigoro KANO. Kdy do Japonska přijel, co tam dělal není známo. Nicméně se v roce 1914 vrátil zpátky do Vladivostoku  s černým pásem a stal se prvním mistrem v Rusku a nejspíše i v Evropě, který mohl vyučovat Judo a Jiu- jitsu.

 

Začal pracovat na spojení ruského „Moskevského stylu“ do Juda. V roce 1917 se krátce vrátil do Japonska, kde mu byl udělen 2. Dan. Po návratu zpátky, do již Sovětského svazu, začal pracovat pro Sovětský svaz.  Pravděpodobně pod záminkou obchodníka, prováděl v Japonsku špionáž. V roce 1927 se vrátil do Ruska, a začal cvičit v Moskvě Judo. Dále se snažil vytvořit ruský styl zápasu. Paradox je,že v roce 1937 umírá „na zástavu srdce“, při výslechu. Když byl v době Stalinským čistek zatčen a obviněn ze špionáže. :)

 

Po jeho smrti přebírá štafetu Spinorov, tento člověk byl nesmírně statečný a odolný válečný veterán z několika ruských válek. Již jako nižší důstojník se zůčastnil Rusko-Japonské války (1904-1905), kde byl vyznamenán za statečnost.  Ruská pěchota byla proslulá svými útoky bajonetem, což musela být velká zábava. Údajně v roce 1905, přišel ke knížce základy Jiu-jitsu (nejspíše ukradený výcvikový manuál pro Japonskou armádu). Doslova tuto knihu nacpal do hlavy. Jako správný Rus, systémem pokus – omyl a za neradostné pomoci, svých podřízených vojáků. Tam se mistrovsky naučil základy Jiu-jitsu. Tyto zkušenosti pak velmi úspěšně testoval, v již zmíněných bajonetových útocích. Později tyto dovednosti využil v první světové válce i občanské válce. V roce 1921 se již stal uznávanou osobností, která začala cvičit instruktory pro boj s bajonetem a z blízka. Spiridonov představoval ve 20. letech jednoho z největších mistrů jiu-jitsu v Rusku. Později se seznámil s Ošenkolem a začal s ním vymýšlet nový ruský styl. To se mu už po smrti Ošenkola povedlo. Osekal Ošenkolovu verzi, přidal údery z boxu, kopy ze Savate. To vše maximálně zjednodušil a vytvořil bojové Sambo. To se stalo výcvikovou metodou u Sovětských výsadkářů. Za II. Světové války se potvrdila účinnost tohoto nového bojového systému.  Okamžitě se stalo SAMBO výcvikovou metodou pro příslušníky speciálních sil, policie, což zůstalo doteď. SAMBO se cvičí jako bojové umění, jsou v něm technické stupně (6x žákovský, 5xmistrovský), pořádají se mistrovství světa (zápasy). A samozřejmě jako sebeobrana.

 

Závěrem snad připomenout, že zápasníci SAMBO jsou vynikající v součastných zápasech  MMA. Legenda těchto ultimátních zápasu Fedor Vladimirovič Emelianenko je velmistrem SAMBA a několikanásobným mistrem Ruska i světě.

 

Fedor Emelianenko

 

 

 

 


Autor: František Mejzlík

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

GLASS VISION: Hledáme MONTÁŽNÍHO TECHNIKA SKLENĚNÝCH KONSTRUKCÍ
TOPlist