STYLSTAV hledá zaměstnance
Dnes je 24. března 2023, svátek má Gabriel, zítra Marián.
  • Ještě před týdnem na svahu Fajtova kopce probíhal Krajský přebor škol, o týden později už je zde jen poslední zbytek sněhu.
  • Na rozhledně probíhala údržba vstupního turniketu.
  • Areál pro agility na Františkově se rozšířil.
  • Po městě už se chystá dopravní značení uzavírky mezi Zásekou a Zahradištěmi, které startuje 1. dubna a bude trvat až do konce letních prázdnin.
  • Do města zavítá cirkus Bob Navarro King. Představení se budou konat na Hliništích od čtvrtka 30. března do neděle 2. dubna.

Blesk způsobil škody za stovky tisíc, plané poplachy potenciálně hrozí v každé obci

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 25. 5. 2012 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: -kaš-

Úterní úder blesku přímo do budovy radnice způsobil městu škody přesahující 200.000 korun. Vyplynulo to z postupného sčítání rozsahu poškozených zařízení, které provádí radniční odbor správních věcí.


"Nejvážnější kolaps, tedy rozhodně poškození s okamžitými následky, bylo zničení GSM modulu městského varovného a vyrozumívacího systému. Ten totiž následkem poruchy spustil krátce před dvacátou hodinou sirénu a automatickou výzvu k evakuaci v městském rozhlase. Než se podařilo systém, který nereagoval na příkazy z mobilů ani z klávesnice, vypnout, vzbudilo toto opakované hlášení pozdvižení ve městě," říká starosta Radovan Necid. 

 

Přímý zásah blesku do radnice potvrzují nejen hasiči, ale i odborná expertiza. "Všechny akce, tedy například zapnutí, či vypnutí, jednotlivá hlášení či komunikace GSM modulu jsou ukládány do paměti počítače. Přivolaný servisní technik druhý den zařízení zkontroloval, tyto údaje zkopíroval a zaslal k expertize. Následná telefonická zpráva potvrdila poruchu GSM modulu způsobenou bleskem a jeho trvalé poškození, které způsobilo spuštění varovného signálu. Tato zpráva bude radnici zaslána i v písemné podobě. GSM modul je v současné době odpojen a zaslán k opravě," popisuje šéf správního odboru  Josef Švec. 

 

Kromě městského rozhlasu úder blesku vyřadil i klíčové prvky počítačové sítě, modem pro spojení pracoviště vydávání dokladů se serverem ministerstva vnitra a několik přístrojů pevných telefonních linek. "Celkem je dnes škoda vyčíslena na více než 200 tisíc korun," spočítal Švec. Blesk také na náměstí zničil elektronický zabezpečovací systém v kostele a hodiny na jeho věži, telefonní ústřednu v Hotelu Pod zámkem a osobní počítače některých občanů, Česká spořitelna musela také zavřít.

 

Nečekané problémy s vyřazením komunikačních linek a naopak spuštěním planého poplachu po přímém zásahu bleskem bude řešit i krajská bezpečnostní komise. "V každém systému městského rozhlasu je totiž povinně zákonem nařízená instalace dvanácti rozličných automatických výstrah. To znamená, že se podobná situace může kdykoliv opakovat v kterémkoliv městě. Dnes mne tedy kontaktoval předseda krajské bezpečnostní komise Jan Slámečka a dohodli jsme se na jednání přímo u nás ve městě tak, aby se komise mohla s věcí seznámit. Kraj chce o tomto problému obce informovat a hledat případná řešení," uzavřel starosta Necid.


Autor: tiskové zprávy starosty města Velké Meziříčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

26. 7. 2022 - Antukové kurty v Areálu zdraví se po rekonstrukci otevírají veřejnosti

Nejen tenisté a volejbalisté se těší z nových kurtů. Rekonstrukcí prošla zejména antuková hřiště, u nichž se kromě povrchů upravilo podloží. Přibylo nové umělé osvětlení, závlahy, oplocení, sklad i tribuna. Opravu Areálu...

7. 9. 2022 - Velkomeziříčští sportovci získali dvě medaile

Kancelář starosty města zaplnili účastníci Letní olympiády dětí a mládeže 2022 nominovaní z velkomeziříčských klubů do krajských reprezentačních týmů za atletiku, beachvolejbal, házenou a volejbal.

2. 11. 2022 - Noví radní navštívili bytový dům pro seniory před dokončením

Jedna z největších investicí města letošního roku se blíží ke konci realizace. Nový bytový dům pro seniory na ulici U Světlé je před dokončením.

31. 12. 2022 - Tradiční silvestrovská vyjížďka traktorů dorazila v poledne již posedmé

Stalo se již milou tradicí, že poslední den roku usedlé vody Velkého Meziříčí rozčeří hlučná, kouřící, hučící, troubící ale přitom velmi parádní kolona traktorů.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 14.

[1] Vložil: občan, 25.5.2012, 10:09:26
... takže kdyby mělo teď dojít k evakuaci, tak máme smůlu... "GSM modul je v současné době odpojen a zaslán k opravě" ale stále zůstává nezodpovězena otázka? Jaktože se samovolně spustilo hlášení??? A co hromosvod, ten radnice nemá???
[2] Vložil: java, 25.5.2012, 10:30:41
GMS modul slouží pro spuštění rozhlasu přes mobilní telefon. Nadále lze rozhlas spustit ručně, nebo dálkovým signálem z HZS Kraje Vysočina.
[3] Vložil: Medvěd, 25.5.2012, 11:09:13
občan: a co jako mají s tím GSM modulem dělat, koukat se na něj? Je snad dobře že ho dali na opravu ne?
Hromosvod není 100% ochrana.
[4] Vložil: špatný občan, 25.5.2012, 19:22:11
Občane, lze předpokládat, že v brzké budoucnosti evakuace nebude potřeba. Také lze předpokládat, že na všech městských objektech byly provedeny řádné revize bleskosvodů a elektrická síť byla chráněna a v řádném stavu. Pokud jde o nezodpovězené otázky, pochopil byste, až by vám prásklo do chalupy, nebo někam poblíž. Předpokládám, že svůj příbytek máte chráněn bleskosvodem a elektrický rozvod přepěťovými ochranami. Uvědomte si, že blesk je příroda. A my jsme jenom lidé a naše technika také není dokonalá. Pokud chcete odpověď na vaše otázky, zkuste je najít např.
elektrika.cz/search?…
[5] Vložil: Mlžení!!!!!, 26.5.2012, 09:35:27
No a taky je hrozně zajímavé že toto hlášení bylo spuštěno když už byla bouřka tatam(asik maj na radnici dlouhé kabely a trvá než to vše proběhlo)jinak si to fakt nedovedu vysvětlit.Podle veškerých meteoradaru(samozdřejmě i skutečnosti)bylo dávno po bouřce.jo a kdepak byla naše slavná městská policie????
[6] Vložil: Tom, 26.5.2012, 14:35:42
Tak se na Městskou policii třeba na ofic. místech taky zeptej? To asi nebude tak těžký ne? :-)
[7] Vložil: Lenka, 26.5.2012, 22:46:42
je pěkné že se radnice několikrát omluvila, jen by mě zajímalo co byl ten dovětek, který jsme slyšeli při poslední hlášené omluvě ten den, kdy byl poplach spuštěn:...všichni jsou tam ožralí...nebo že bych měla slyšiny a ostatní sousedé taky? - myslím že šíření poplašné zprávy je trestný čin, a hlavně by měl pan starosta celou věc vyšetřit sám a vyvodit důsledky než o to některý občan požádá policii ČR
[8] Vložil: ludvík, 26.5.2012, 22:47:15
Starosta by měl odstoupit!
[9] Vložil: Tom, 27.5.2012, 12:57:36
:-) Bude se podávat tr.oznámení asi na Pana Bleska:-)))))
[10] Vložil: lulu, 28.5.2012, 09:05:31
ano taky jsem to slyšela že jsou všichni ožralí.jen to přiznejte a neplácejte lidem med kolem pusy.je to nehoráznost.tresty by měli padnout.
[11] Vložil: Áchich, 28.5.2012, 09:37:30
Taky s tím naděláte. No tak se kluci radniční ožr... a pobavili se. A Fa...-c........ má kšeft.
[12] Vložil: Medvěd, 29.5.2012, 12:33:27
I kdyby byli. Měli po pracovní době, tak ať třeba kalí o sto šest! Jaká nehoráznost, jaký tresty. Fakt mě přijdete jak padlí na hlavu :(
[13] Vložil: olin, 30.5.2012, 18:19:19
Lenko, Lulu a spol.: možná jsi byla ožralá ty.... můžu na 100% říct, že jsem nic podobného neslyšel a to bydlím na náměstí, hned u rozhlasu a hlášení jsem poslouchal celou dobu. Myslíte si snad, že zaměstnanci radnice se po pracovní době (bylo úterý, tudíž končili v 15h),vrátili večer do práce, aby se opili a pouštěli si rozhlas? Jste trapná. Všichni tu vykřikujete, že jste rozhlas neslyšeli, že mu bylo špatně rozumět, ale najednou všichni slyšeli dobře jednu jedinou větu .....
[14] Vložil: občan, 3.6.2012, 16:26:34
oline: ty děláš na radnici co? že je tak bráníš? :D
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist