STYLSTAV KŘIŽANOV hledá zaměstnance
Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • Na sídlišti v Čechových sadech opravují propadlé okraje kanálů. Při průjezdu je třeba dbát zvýšené opatrnosti.
  • Přístavba nové třídy mateřské školy v Mostištích dostává v těchto dnech fasádu.
  • Blíží se první letošní pouť v Mostištích. Zábavní atrakce už jsou na místě.
  • Již přístí týden ve čtvrtek se znovu otevře městská knihovna v náhradních prostorách na Charitě.
  • Na Fajtův kopec se dnes a zítra nedostanete ulicí Nad Gymnáziem, v rámci rekonstrukce je silnice překopána.
  • Milá Evičko, milý Luďku... tak začínal každý dialog ve stejnojmenné divadelní hře mapující životní příběh manželů Vojířových z Velkého Meziříčí, který napsala jejich vnučka Beáta Parkanová (uprostřed) a bravurně jej ztvárnili herci činoherního klubu.

Bojové umění – 12.díl: SAVATE – pouliční rvačka z Francie

- - 5. 6. 2012 - komentářů  0
Bojové umění SAVATE.
Bojové umění SAVATE.
foto: internet

Savate neboli Chausson je bojové umění, které vzniklo ve Francii koncem 18. století


Francie byla koloniální velmoc, která měla velké kolonie v Asii. Ze zkušeností námořníků, kteří se setkali v Asii s bojovým uměním, vzniklo evropské bojové umění, ve kterém se hlavně používali kopy.

 

O techniky nohou měli rváči velký zájem, protože v té době dle francouzského zákona, byla pěst považovaná za smrtící zbraň!!! Proto neopatrný rváč mohl velmi lehce skončit na galejích.

 

 V každém případě cesta třeba z Vietnamu do Marseille trvala několik měsíců. Na lodi si mohli námořníci docela dobře zatrénovat, a pak v pouličních bitkách v přístavu svoje schopnosti otestovat.

 

První kniha o tomto stylu byla vydaná v roce 1824, tato kniha se věnovala různým způsobům pouličního boje. Autor knihy je Michel Casseux. Kniha měla velký úspěch a její autor brzy otevřel v Paříži první tělocvičnu. Byl to velký sociální pokrok, protože snad poprvé v historii moderní Evropy spolu trénovali nižší vrstvy a šlechtici. Markýz nebo baron velmi lehce dostal nakládačku od člověka, nad kterým se celý svůj život povyšoval. Myslím, že velmi prospěšná a účinná léčba pro nafoukané lidi. Francouzští šlechtici se ovšem nezalekli a zůstali.

 

Jedním z jeho studentů byl Charles Le Cour. Tento talentovaný zápasník se později stal jeho asistentem. V roce 1830 si otevřel vlastní školu. Protože studoval zároveň anglický box, začal vyučovat novou formu, kterou nazval La Boxe Francaise (francouzský box). Ze stylu pro boj na ulici vytvořil bojový sport a vytvořil pravidla. Dá se říci, že to byl první skutečný kick box.

 

V této škole pokračoval i jeho syn Charles a Joseph Pierre Charlemontom. Tato škola existovala až do roku 1944!!!

 

Další velmi důležitou osobou byl Jean Joseph Renaud. Spisovatel, překladatel, filmový režisér a hlavně velmi známy duelant. V 19. Století zažily souboje v Paříži obrovský vzestup. Souboj ve „věci cti“ byl velmi vyhledávaný.   Renaud byl zakladatelem šermířské asociace „La Jeune Epee“ (Mladý kord), byl mistrem Francie v šermu fleretem a kordem. Dokonce byl členem družstva na Olympijských hrách roku 1908 v Londýně, kde získal čtvrté místo v šermu šavlí. Jako správný pařížský playboy se dostal mnohokrát do pouličních bitek. Proto se později začal zajímat o využití svých schopností v sebeobraně. Stal se prvním propagátorem Jiu- jitsu ve Francii, v roce 1905 studoval toto umění u japonského učitele Y.Taniho, který měl v té době dojo v Londýně!! Byl i žákem La Coura i jeho syna.

 

V roce 1912 na základě svých znalostí a zkušeností vydal knihu z názvem La defense dans la Rue (sebeobrana na ulici). Zde najdete sebeobranu postavenou na základech SAVATE, ale samozřejmě je zde už vliv jiu-jitsu, tj. zápasu či boji s krátkou i dlouhou holí a nožem.

 

Po vydání této knihy, která vyšla i ve Španělsku, se SAVATE stalo velmi populární. Začali první turnaje, i mezinárodní!! Vznikaly kluby v Španělsku, Itálii, Švýcarsku, Německu atd. Začala vznikat jednotná evropská asociace. Bohužel nám vstoupila do rozkvětu tohoto bojového umění a sportu 1. světová válka.  Je docela možné, že kdyby válka nebyla, dnes by se kick box nejmenoval kick box, ale SAVATE a mohl to být i olympijský sport.

 

 

 

 

 

 

Video:

 


Autor: František Mejzlík

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist