Důchodcům způsobily velký propad reálných důchodů mimo jiné i zvýšení sazby DPH, růst nákladů na bydlení, služby, energie, poplatky v nemocnicích, léky i lékaře. Zdravotně postiženým, i rodinám se zdravotně postiženým členem, zanikl díky reformě sociální příspěvek, čímž tyto rodiny přišly řádově o tisíce korun, který jim byl pouze částečně kompenzován zvýšením příspěvku na péči ve výši 2 000 Kč. Bez náhrady zanikly příspěvky na úhradu bezbariérového domu, pro nevidomé občany vlastnící vodícího psa, bezúročná půjčka na zakoupení motorového vozidla a výrazně byla také omezena možnost získání zvláštních pomůcek.
Velké problémy vznikly díky sociální reformě i při zaměstnávání. Tím, že zanikl institut chráněných pracovních dílen, došlo k výraznému snížení výše podpory zaměstnavatelů. Koncem roku 2011 bylo možné poskytnout příspěvek na jedno pracovní místo až 93 300 Kč ročně, dnes pouze 48 000Kč. Snížil se i příspěvek na mzdu o 25% pro zaměstnavatele, kteří zaměstnávají víc, než 50% osob se zdravotním postižením a byl zrušen i příspěvek na částečnou úhradu pracovního místa mimo vymezené pracoviště zaměstnavatele, což postihne nejvíce ty, kteří pracovali v domácích podmínkách a nemohou se z důvodů těžkého postižení dopravit do zaměstnání.
Pro 40 000 osob bude pohromou zánik kategorie osoby zdravotně znevýhodněné, k němuž dojde koncem roku 2014. Tedy osob, které nepobírají žádný invalidní důchod, ale většinou se bez pomoci podporující jejich zaměstnavatele na běžném trhu práce neuplatní.
Zánik souběhu rodičovského příspěvku s příspěvkem na péči, znamená ztrátu ve výši 4 600Kč měsíčně rodinám s dítětem závislým na péči v I. stupni a 3 800Kč ve stupních II. až IV. do věku dítěte 7 let. Mnohé z těchto rodin se tak dostalo do neřešitelné finanční situace.
Vláda prostě opět řeší problémy se státní pokladnou, které způsobila svou neschopností tím, že odírá ty, kteří se nemohou účinně bránit. „Je podstatně jednodušší vzít finanční prostředky osobám se zdravotním postižením, seniorům a rodinám s dětmi, než je pracně vymáhat na firmách, které neodvádějí poctivě daně.“ Říká Jiří Morávek, 1. místopředseda Národní rady osob se zdravotním postižením a dodává. „Reformy v sociální oblasti jsou protiintegrační, vyčleňují osoby se zdravotním postižením ze společnosti.“
Hlavně že se odhlasoval dárek církvím, že? Na ten bude, i kdyby se ze sociálně slabých třeba kůže sedřela!
Autor: Martin Klement
Publikoval: -mk-