Dnes je 24. září 2021, svátek má Jaromír, zítra Zlata.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

ZOO JIHLAVA – vstup do říše exotické zvěře

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 5. 8. 2013 - komentářů 0

foto: Martin Nani

Chcete navštívit všech pět kontinentů za jediný den v malebném údolí řeky Jihlávky? Tuto jedinečnou prohlídku Vám umožní Zoo Jihlava, nacházející se v bezprostřední blízkosti centra města (asi 10 minut pěší chůze).


Samotná historie Zoo Jihlava se začla tvořit od r. 1945, kde v části Březinovy sady začal v roce 1957 z iniciativy několika místních nadšenců vznikat zookoutek. O vybudování prvních expozic ptactva, které vzbudily velký ohlas veřejnosti, se zasloužil tehdejší inspektor kultury národního výboru Oldřich Vávra. Současná specializace na kočkovité šelmy snad začala již v době, kdy hostující cirkus nabídl k odprodeji pár lvů i s maringotkou.

 

Další šelmou byl medvěd, který na Barrandově skončil svoji "filmovou kariéru" a později i jeho družka, a tak začal bouřlivý rozvoj zařízení. Pod vedením Jindřicha Weise byl postaven medvědinec, velké voliéry pro dravce, rybník pro vodní ptactvo a ohrady pro kopytníky, které kromě poníků obsadili jaci a velbloudi. Zookoutek se bohužel dostal pod správu Parku kultury a oddechu. V roce 1960 se jeho vedoucím stal Josef Vitásek, pod jehož vedením byla vybudována síť jednoduchých klecí, pavilon opic a pavilon šelem. Když však v roce 1966 zemřel, zůstalo zařízení rok bez vedení a jeho stav se zhoršoval. Chyběla atraktivní zvířata, peníze i návštěvníci.

 

Na podzim roku 1967 přišel do zookoutku ze Zoo ve Dvoře Králové nad Labem Vladislav Jiroušek. Krátce poté však rozhodla rada města o likvidaci zookoutku. Téměř zázrakem se v poslední chvíli podařilo toto rozhodnutí zvrátit a započalo se s rekonstrukcí stávajícího zařízení a přibývaly nové druhy zvířat. Na základě těchto zásahů se stav zoo výrazně zlepšoval. V roce 1982 byl zookoutku Ministerstvem kultury udělen statut zoologické zahrady. Po patnáctiletém úsilí byl ing. Vladislav Jiroušek jmenován jejím prvním ředitelem. Začala se psát nová kapitola v existenci zoo velmi charakteristickým rukopisem, a to především nástupem nových politických poměrů, kdy rozvoj zoo nabral plných obrátek. Poté, co na místě nevyhovujících klecí byl vybudován poměrně rozsáhlý koplex přírodních výběhů pro levharty a rysy, se Zoo Jihlava stala zoologickou zahradou bez mříží. Zlepšené podmínky se dodnes projevují v odchovech. Druhová skladba roste a zároveň se prohlubuje specializace zoo, která je schopna zajisit odpovídající podmínky i pro chov a rozmnožování ohrožených druhů zvířat a zapojuje se do různých mezinárodních chovných programů.

 

Rozšířené expozice, několik menších staveb i zlepšení technických podmínek v pavilonech umožňují návštěvníkům plnohodnotnou prohlídku nezávisle na počasí. Velký důraz je kladen na estetický vzhled, pohodlí a dokonalý servis návštěvníkům.

 

Svojí cílevědomou koncepční prací našla jihlavská zoo místo mezi předními zoologickými zahradami. Co je však nejdůležitější, získala přízeň návštěvníků, podporu obyvatel města a především pochopení představitelů města a poslanců politických stran.

 

K vidění je zde téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně řady druhů v přírodě ohrožených vyhubením.

Specializuje se především na chov kočkovitých šelem, žirav, opic a plazů. V období prázdnin od 1. července do 2. září probíhá krmení vybraných druhů zvířat, jako jsou Surikaty, Lamy guanako, Babirusy, nebo medvědi, spojené se zajímavým vyprávěním z jejich života. Provádí se ukázky výcviku dravců a sov (kromě pondělí).

 

Nechybí ani celá řada zajímavých expozic – africká vesnice Matongo,asijský parčík Hokkaido,  jihoamerická Hacienda Escondidopavilon šelem nebo pavilon Exotárium.

 

Jihlavská "nej..."

Nejmenší na světě: poddruh tygra (sumaterský), medvěd (malajský), vydra (malá), opice (kosman zakrslý).

Největší na světě: klokan (rudý), hlodavec (kapybara), papoušek (ara hyacintový).

Největší kolekce drápkatých opic v republice.

 

Zoo nabízí kromě vzdělávání i odpočinek a relaxaci – občerstvení na několika místech v areálu, obchod se suvenýry a dětský koutek, nebo kontaktní zoo.

Pro návštěvníky chystá v průběhu roku, celou řadu zajímavých akcí.

Před areálem hlavního vstupu se nachází parkoviště pro motorizované návštěvníky.

 

OTEVŘENO JE KAŽDÝ DEN PO CELÝ ROK!


Autor: verca

Publikoval: -verca-

Fotogalerie

070.jpg  071.jpg  072.jpg  073.jpg  074.jpg  075.jpg  076.jpg  077.jpg  078.jpg  079.jpg  080.jpg  081.jpg  082.jpg  083.jpg  084.jpg  085.jpg  086.jpg  087.jpg  088.jpg  089.jpg  090.jpg  091.jpg  092.jpg  093.jpg  094.jpg  095.jpg  096.jpg  097.jpg  098-2.jpg  099.jpg  100.jpg  

Čtěte také

4. 5. 2021 - Vysazování úhořů do vod Vysočiny

V průběhu května a června vysadí Moravský rybářský svaz do vybraných rybářských revírů dvacet až dvacet pět tisíc kusů jedinců úhoře říčního.

16. 7. 2021 - Záchrana zvířat se může proměnit v Sophiinu volbu

V půlce července řešili pracovníci záchranné Stanice Pavlov komplikovaný případ související s čápaty v hnízdě v Nové Vsi u Světlé. Jeden z rodičů čtyř čápat uhynul při bouřce a místní vypozorovali, že...

26. 3. 2021 - Po více než dvaceti letech se na Vysočině objevila sova pálená, zemřela po otravě jedem na hlodavce

V severnější části Vysočiny sova pálená vymizela před více než dvaceti lety. To se letos změnilo, když tento středně velký druh sovy v závěru února zaznamenali lidé v Havlíčkově Brodě.

27. 4. 2021 - Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Brňané každoročně kupují před Vánoci stovky jedliček v květináčích, které slouží jako alternativa klasických řezaných stromků.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Firma LITAS, s.r.o. hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Beauty Beast - WELLNESS opět otevřeno
TOPlist