SLEVOVÁ SKIMÁNIE - SKI SPORT DRÁPELA
Dnes je 29. listopadu 2022, svátek má Zina, zítra Ondřej.
  • Přemístěný přechod pro chodce na Hornoměstské.
  • V parčíku za městskou bránou dochází ke kácení stromů.
  • Adventní světýlka rozzářily náměstí ve Velkém Meziříčí. Video blikajícího stromečku na našem Instagramu.
  • Adventní víkendy v Muzeu Kodet na náměstí začaly premiérou videoklipu Obrázky zpěvačky Michaely Šedivé. Příští sobotu se v 17 hodin můžete těšit na koledy v jejím podání. Vstupné je dobrovolné.
  • Také po setmění se lidé scházeli u stánků na náměstí a využívali také otevřené kluziště. Více foto na našem Facebooku.

Nejvyšší čas se očkovat proti chřipce

ŽIVOTNÍ STYL - ZDRAVÍ - 2. 10. 2013 - komentářů 0

Takto vypadá vakcína proti chřipce Vaxigrip, kterou lze sehnat na lékařský recept ve Velkém Meziříčí.
Takto vypadá vakcína proti chřipce Vaxigrip, kterou lze sehnat na lékařský recept ve Velkém Meziříčí.
foto: -kaš-
Vakcína obsahuje inaktivované kmeny chřipky H1N1, H3N2 a typu B.
Obsahuje inaktivované kmeny viru pro sezónu 2013/2014
Cena Vaxigripu v lékarně Dr. MAX je 169 Kč. Dalších 150 Kč stojí aplikace u lékaře.

Právě v těchto dnech nastává nejvhodnější doba pro očkování proti zákeřné chřipce. Dvě největší pojišťovny v zemi VZP a ZP Ministerstva vnitra svým pojištěncům vakcíny proplácí.


 

VZP nabízí všem očkování proti chřipce zdarma

Vůbec poprvé v historii nabízí od zítřka Všeobecná zdravotní pojišťovna bezplatné očkování proti chřipce všem šesti milionům svých klientů. Cílem je zvýšit proočkovanost populace, která se v České republice pohybuje jen kolem 5 %, zatímco ve vyspělých zemích je několikanásobně vyšší. Na chřipku a komplikace, které způsobí chronicky nemocným pacientům, zemřou v České republice každý rok zhruba dva tisíce lidí.

 

Chřipková vlna je nejsilnější na podzim a v zimě. VZP proto nabízí bezplatné očkování od 1. října do 31. prosince letošního roku. Každý klient může o očkování požádat svého praktického lékaře, který by měl mít vakcínu k dispozici. Případně ji může pacientovi předepsat, ten si ji vyzvedne v lékárně a přinese do ordinace, kde mu ji lékař aplikuje.

 

Za vakcínu by měl pacient zaplatit částku kolem 150 korun, přibližně stejně dá za aplikaci očkovací látky. Pak stačí, aby s účtem přišel na kteroukoliv pobočku VZP, kde mu ho proplatí. Protože u různých lékařů se mohou ceny mírně rozcházet, je VZP připravena proplácet i účty s tímto malým rozdílem.

 

V České republice se proti chřipce očkuje asi 5 % lidí, zatímco v Německu, Velké Británii, Francii či Španělsku to je přes 20 % a v USA dokonce 46 %. Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. To je ovšem nesmysl – u nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou.

 

Očkování snižuje u zdravých dospělých riziko nákazy chřipkou až o 90 %. Výhodné je to i pro samotné lékaře – čím více lidí se jim podaří naočkovat, tím méně pak hrozí, že jim v době chřipkové epidemie budou ordinace praskat ve švech.

 

VZP vydává ročně na prevenci stovky milionů korun a je jen logické, že část z toho půjde i na chřipku. Cílem je omezit počet nemocných i náklady s touto nemocí spojené. V uplynulém roce vykázali lékaři pojišťovně cca 80 tisíc pacientů s chřipkou. Z toho 1200 jich skončilo v nemocnici, zbytek byl ošetřen ambulantně. Zdaleka ne vždy je ale chřipka lékařem jednoznačně diagnostikována.

 

Cena za léčbu pacienta s chřipkou je do značné míry závislá na komplikacích. U ambulantní léčby se běžně pohybuje od 650 do 1 100 korun. U hospitalizovaných pacientů je to od 8 000 až do 35 000 korun. To jsou ovšem jen přímé výdaje pojišťovny na diagnostikovanou chřipku. Další náklady mohou souviset s onemocněními, k nimž je pacient oslabený chřipkou náchylnější, s pracovní neschopností a podobně.

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

ZP MV ČR přispěje svým klientům na očkování proti chřipce

 

 

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP 211) hradí každoročně z veřejného zdravotního pojištění očkování proti chřipce všem svým klientům, kteří toto očkování nezbytně potřebují, protože chřipka jim může způsobit vážné zdravotní komplikace.

 

Jsou to občané od 65 let, lidé pobývající v LDN či domovech pro seniory, pacienti se závažným chronickým onemocněním srdce, cév, dýchacích cest či ledvin a rovněž pacienti s farmakologicky léčeným diabetem. Navíc se ZP MV ČR rozhodla připojit k záměru ministerstva zdravotnictví zvýšit proočkovanost proti chřipce i u ostatních občanů.


Z fondu prevence proto přispěje částkou až do výše 300 Kč ostatním klientům, kteří projeví o očkování proti chřipce zájem a nechají se očkovat v období od  2. října do 30. listopadu 2013, tedy v období, které je podle ministerstva zdravotnictví k tomuto očkování nejvhodnější.

 

O očkování je možno požádat praktického lékaře. Po aplikaci vakcíny přijde klient s účtem na kteroukoliv pobočku ZP MV ČR, která mu pak zašle příspěvek.  

 

ZP MV ČR je finančně stabilní pojišťovna, která je schopna svým více než 1,2 milionům klientů uhradit i tu nejnákladnější léčbu, kterou potřebují. Je známa i svými unikátními preventivními programy.  

 

V Praze dne 1. 10. 2013


Autor: připravila redakce NovinyVM

Publikoval: -kas-

Čtěte také

1. 4. 2022 - Informace pro pacienty ambulance ORL

Informace o provozu Domu zdraví.

29. 7. 2022 - Dům zdraví nabízí novou odbornost - REHABILITAČNÍ LÉKAŘ

Otevíráme ordinaci pro novou odbornost a rozšiřujeme tím nabídku poskytovaných zdravotních služeb. Jedná se o odbornost REHABILITAČNÍ A FYZIKÁLNÍ MEDICÍNA, obecně známou jako REHABILITAČNÍ LÉKAŘ.

17. 6. 2022 - Strach z operace je přirozený. Pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí

Mírnější bolesti, kratší doba hospitalizace a rekonvalescence. To jsou jen základní výhody robotických operací, které provádí s vyhlášeným robotickým přístrojem i v Nemocnici Mostiště. Propracovaný technologický systém a přístroje umožňují lékaři přesnější...

30. 3. 2022 - Novinka Domu zdraví - MLS laserová terapie

Klientům je na našem nově zřízeném pracovišti plně k dispozici vysokovýkonný robotický laser ASA MLS M6.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Dámské KADEŘNICTVÍ - Daniela Pokorná - Měřín
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MATRIGO: Hledáme technika datových sítí
TOPlist