Hledání souvislostí a jejich praktické využití je pro mnohé profese velmi důležité. Například burzovní makléři. Hledají souvislosti, které mají vliv na pokles, či vzestup nakupovaných, nebo prodávaných komodit a ti, kteří se dokáží v souvislostech nejlépe orientovat, patří mezi nejúspěšnější. Mezi ty, kteří musí nutně znát různé souvislosti, patří i filozofové, ekonomové, politologové, sociologové atd. Patří k nim však i politici? Mnozí politici v souvislostech vůbec uvažovat neumí, což má pro stát často devastující následky. Přitom uvažovat v souvislostech není nic složitého, stačí, aby se člověk orientoval v historii, v dění ve světě a měl alespoň nějakou vizi do budoucna.
V poslední době se přímo nabízí souvislost mezi snahou KDU ČSL získat ministerstvo zemědělství a církevními restitucemi. Proti této snaze vystupuje i prezident agrární komory (také senátor a zastupitel ve Velkém Meziříčí) pan Jan Veleba, který tvrdí, že KDU ČSL nemá ve svém středu člověka, který je toto ministerstvo schopen kvalitně vést a vzhledem k tomu, jak bylo naše zemědělství díky diletantství ministrů v posledních dvaceti letech vedeno ke krachu, přál by si na post ministra zemědělství kompetentního člověka, který zemědělství rozumí. Budeme-li uvažovat v souvislostech, pak dojdeme k tomu, že pokud bude chtít ČSSD vládnout spolu s ANO a stranou s nejmenším volebním výsledkem, musí nutně tento resort hodit přes palubu stejně, jako mnohé své předvolební sliby. Až jsou to již zmíněné restituce, platby ve zdravotnictví, daně nebo majetková přiznání.
Jako zastupitel Velkého Meziříčí jsem byl trochu zaskočen materiálem, nazvaným koncepce kultury. Tento projekt zpracovala Univerzita Karlova v Praze a jeho součástí jsou i teze o tom, že město opouštějí převážně mladší a vzdělanější lidé, kteří mají také nejvíce výhrad ke kulturnímu programu města. O tom nelze příliš polemizovat, ale tento problém se týká většiny měst. Jedná se totiž o problém celorepublikový. V koncepci o tom však není ani zmínka, muselo by se tam totiž objevit něco i o příčinách tohoto jevu. Opravdu, spíše ti mladší odchází. Odchází za prací a nemusí v tom hrát až tak velkou roli vzdělání, jako spíš to, zda již založili vlastní rodinu. Pokud neseženete práci s bytem a nebudete mít jistotu, že bude mít vaše dítě kam chodit do školky, můžete odejít za prací sami. Můžete si zkusit vydělat tolik, abyste měli na pronájem bytu (Městský byt totiž stejně jako u nás i jinde jen tak neseženete.) a pak si svou rodinu nastěhovat. Je však otázkou, jak dlouho to bude trvat a zda pak bude ještě koho stěhovat.
Bývala však doba, kdy se nabízela práce i s bytem, kdy se budovaly nejen školy, školky a jesle, ale i hřiště, koupaliště a kulturní domy pro pracující, aby mohli po práci strávit kvalitně svůj volný čas. Podívejte se jen na Velké Meziříčí, kolik čtvrtí zde vzniklo jako byty našich podniků, ať to bylo Kablo, Svit či Alpa. Tehdy se nikdo nemusel stresovat z toho, zda bude mít práci, nebo jestli bude mít kde bydlet. To jsou však souvislosti, o kterých se dnes nesmí mluvit a proto již chápu, proč se také neobjevily v materiálu o kulturní koncepci města do příštích let.
Autor: Martin Klement, Mostiště
Publikoval: -mk-