Ano. Hazard je v současné době jedním z politických fenoménů v naší zemi a také populárním tématem, který lehce upoutá pozornost lidí, tedy voličů. Při vyslovení slova hazard si lidé většinou představí něco nečistého, něco, od čeho by se měli držet na míle daleko. Je tomu ale skutečně tak?
Pojďme se na hazardní hry podívat trošku komplexněji. Předně je potřeba si uvědomit, že hraní je zábava a hru poskytují provozovny s legálním podnikáním. Hazardní průmysl neprodukuje jen závislost, rozpad rodin a zvýšenou kriminalitu, jak je na něj všeobecně shlíženo, ale z velké části je to legální podnikání, které lidem přináší také povyražení, trochu adrenalinu, prostě hru. Ano, jsou bohužel lidé gambleři, nemocní lidé co prohrávají každý měsíc celou výplatu. Nic takového se tady nepokouším vyvrátit, jen poukazuji na to, že takových lidí je naprostá menšina a minimální procento z nich se stává na hře závislých. Češi jsou, vždy byli a domnívám se, že i vždy budou extrémně hravým národem. Pokud tedy máme být zcela objektivní, je třeba zde zmínit i nezanedbatelná pozitiva, která hazard přináší. V herním průmyslu pracují desítky tisíc lidí, kteří mají stabilní práci a příjem, živí své rodiny, což je jistě pozitivní záležitost pro naši zemi, město nebo obec. Herní průmysl produkuje nemalé finanční prostředky jak do státní, tak obecní kasy (peníze z daní, získané v důsledku této činnosti ve Žďáře nad Sázavou, převyšují částku 16,5 miliónu korun ročně). Tyto prostředky se dají použít na rozvoj obcí, opravy dětských hřišť, chodníků, budovy škol, ale i financování sportu, kultury, sociální oblasti nebo zájmových aktivit a na budování alternativ zábavy pro obyvatele. A právě tento fakt mi říká, že hazardní prohibice je naprosto neúčelná.
Žiji ve městě více než dvacet let svého dospělého života a vím, že hazard ve velkém existoval i bez hracích automatů, rulet a jiných herních zařízení. Zákazy nepomohou. Stejně tak, jako si myslím, že když v našem městě zakážeme prodej pohonných hmot, jídla, cigaret, alkoholu atd., rozhodně lidi nezačnou chodit pěšky, nepřestanou být obézní, nepřestanou kouřit a pít alkohol. A stejně tak nepřestanou hrát, pokud jim zavřou místní herny. Lidé si nakonec budou odbíhat za zábavou do sousedních obcí, na on-line kasina (veškeré zisky z on-line kasin se v našem státě nedaní), a dopadneme stejně jako švec, co si odbíhá v pohádce Pyšná princezna zazpívat do Země krále Miroslava.
Vykázání herního průmyslu za hranice našeho města způsobí zoufalý nedostatek prostředků použitelných na rozvoj a budování alternativ zábavy, přibude nám několik stovek nezaměstnaných, otevře se možnost pro vznik černých heren, sportovní a kulturní instituce přijdou o své sponzory. A co víc, troufám si na základě své úvahy říct, že největším paradoxem tohoto kroku bude v blízké budoucnosti daleko větší počet lidí inklinujících k alkoholu, drogám a v neposlední řadě k hazardu…nebo právě v první řadě?
Autor: P. Koukola
Publikoval: -kas-