Dnes je 24. září 2021, svátek má Jaromír, zítra Zlata.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

Drobné sanační úpravy pomohou sedmi zvláště chráněným územím v kraji. Mimojiné u Dobré Vody

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 2. 9. 2014 - komentářů 0

Na přelomu července a srpna byly zahájeny sanační zásahy na území sedmi vybraných zvláště chráněných územích v Kraji Vysočina v rámci projektu „Biodiverzita II. – Drobné sanační zásahy ve vybraných MZCHÚ v péči Kraje Vysočina“. Práce budou realizovány na těchto lokalitách: Dobrá Voda, Obecník, U Hájenky, Doupský a Bažantka, Rašeliniště Loučky, Na Ostrážné a Hajnice.


Lokality představují zbytky dříve na Vysočině běžných a plošně rozsáhlejších podmáčených luk a rašelinišť. Plochy vlhkých luk byly využívány jako jednosečné či dvousečné louky na píci, nejvlhčí místa s méněhodnotnými porosty sloužila jako zdroj tzv. stelivového sena. Tento tradiční způsob hospodaření je podmínkou výskytu poměrně širokého spektra významných druhů rostlin a živočichů, např. prstnatce májového, rosnatky okrouhlolisté, všivce bahenního, suchopýrku alpského, tolije bahenní, ostřice plsnatoplodé, vrby rozmarýnolisté modráska bahenního, hnědáska rozrazilového, ale i obojživelníků a ptáků.

 

V 2. polovině 20. století však došlo k postupnému upuštění od tradičního způsobu hospodaření, což bylo urychleno i tzv. kolektivizací. V nesklizených vlhkých lukách se začal projevovat nástup agresivních druhů bylin a následně i nežádoucích náletů dřevin. Napřímení a prohloubení řady vodních toků, rozsáhlé meliorační úpravy a následný převod na ornou půdu tyto i mnoho podobných lokalit ovlivnily a nastartovaly jejich degradaci a zarůstání a zároveň pro nejednu takovou lokalitu znamenaly úplný zánik.

 

Přestože má každá z uvedených lokalit trochu odlišných charakter, spojují je obdobné problémy – výskyt dlouhodobě nekosených ploch, zarůstání náletovými dřevinami a narušený vodní režim.  Cílem výše zmíněného krajského projektu je prostřednictvím několika opatření obnovit na vybraných lokalitách původní bezlesí a alespoň částečně optimalizovat jejich vodní režim.

 

Nezbytné je především provedení vykácení nežádoucích náletových dřevin, pokosení travobylinných lad a jeho následném opakování (i na plochách vzniklých po vykácení dřevin), provedení revitalizace několika drobných vodotečí, vytvořený drobných tůní apod.

 

Na lokalitách budou odvedeny práce za téměř 5 milionů Kč. Na spolufinancování projektu se bude podílet z 85 % Evropský fond pro regionální rozvoj, z národních zdrojů půjde 5 % a podíl krajského rozpočtu činí 10 % způsobilých výdajů projektu. Práce budou probíhat do konce května roku 2015, na kdy je stanoveno předpokládané předání díla zhotoviteli.


Autor: tisková zpráva KÚ Kraje Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

23. 3. 2021 - Spolupráce zemědělců, ochránců přírody i veřejnosti může zachránit desítky mláďat čejky chocholaté

– Za posledních čtyřicet let se populace čejky chocholaté snížila o téměř 90 %. Tohoto obyvatele našich polí, který hnízdí na zemi a jeho hnízda jsou velmi nenápadná, ohrožují hlavně jarní práce...

26. 3. 2021 - Po více než dvaceti letech se na Vysočině objevila sova pálená, zemřela po otravě jedem na hlodavce

V severnější části Vysočiny sova pálená vymizela před více než dvaceti lety. To se letos změnilo, když tento středně velký druh sovy v závěru února zaznamenali lidé v Havlíčkově Brodě.

27. 5. 2021 - Zimní počasí je konečně u konce, v Pavlově vypustili ježky a netopýry

Jarní počasí, které se podobalo spíše zimnímu, pozdrželo vypouštění netopýrů a ježků a ani květen návratu zvířat zpět do volné přírody nepřál. „Nakonec se akce podařila a ve třetím májovém týdnu jsme...

12. 4. 2021 - Ochránci přírody v Borech instalovali dočasné zábrany kvůli migraci žab

Již šestnáct let, rok co rok, na tři týdny umísťují ochránci přírody v Borech u silnice nedaleko rybníka Kutiny zábrany proti přejetí žab a obojživelníků.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Domácí hospic Vysočina hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VEZEKO: Hledáme zaměstnance...
TOPlist