Dějiny by se zřejmě moc nevyvíjely, kdyby nebylo lidí, kteří hledají k již zaběhnutým tezím alternativy. Každá ideologie vzniká ze základní myšlenky. Tu myšlenku postupně někdo rozvíjí a každý jí dává nový vzhled a rozměr. Utopický socialismus ve svých dílech popisovali již od patnáctého století vzdělanci jako Thomas More, Thomasso Campanella, Jean Meslier, C.H.Saint-Simon, Charles Fourier, či Robert Owen. A právě díky nim a knihám jako UTOPIA či SLUNEČNÍ STÁT, přicházeli další pokračovatelé myšlenky na sociálně spravedlivou společnost, kteří jí dávali stále konkrétnější podobu. Teprve vědecké studia Karla Marxe a Bedřicha Englse však udělala z myšlenky světový názor. Je jen škoda, že v dnešní době, kdy se k Marxovi (díky světové krizi,kterou předvídal) vrací lidé na celém světě, obrací se u nás senátor Štětina na soud se žádostí o zrušení komunistické strany proto, že si dovoluje pracovat na základě Marxových tezí!
Někteří pravicově smýšlející lidé jsou poněkud nepochopitelní. Vůbec jim nevadí bývalí komunisté (dnes ve službách jiných) na vedoucích místech kraje (většina hejtmanů), zato stávajícím komunistům nemohou přijít na jméno. Jestlipak se ti, co nám neustále předhazují minulost také historii někdy věnovali? Co vědí o xx. sjezdu KSSS v roce 1956? Když Nikita Sergejevič Chruščov otevřeně odsoudil stalinismus jako zločinný kult osobnosti? 26. února se s tímto projevem seznámili představitelé komunistických stran a dohodli se na tom, že se od stalinismu distancují, protože zcela zdiskriminoval myšlenku komunismu.
Vědí to ti, kteří o KSČM mluví jako o stalinistech? "Tempora mutantur et nos mutamur cum illis" - časy se mění a my se měníme s nimi. Tohle Římské moudro asi neplatí pro některé antikomunisty, kteří nic nemění na svém "aktuálním" požadavku omluvy a dokazují tím, že jsou buď hluší, nebo zfanatizovaní.
Jako jeden z mladších členů KSČM si nedělám iluze, že pravice sama uzná svá pochybení, ale jsem rád, že je stále více těch, kteří začínají porovnávat a zjišťují, že výhody kapitalismu nejsou pro pracující (z těch dělá nezaměstnané a bezdomovce) ale pro vlastníky. Proto je stále více lidí, kteří by rádi do svého života vpracovali vymoženosti socialismu. Vědí totiž, že vývoj se nedá zastavit a že kapitalismus není konečným vývojovým článkem lidstva. Proto věří tomu, že další pokus o sociálně spravedlivou společnost bude úspěšnější a nebude opět zničen lidskou touhou po moci a bohatství. Myšlenky na spravedlivou společnost lidem z hlav nikdo nevytluče. Naopak je tyto snahy mohou vytrhnout z nečinnosti, což by bylo dobře.
Jelikož i Jana Bobošíková ví že - "Lhostejnost slušných lidí je nutná podmínka pro vítězství zla!"
Autor: Martin Klement, mostiště