GLASS VISION: Přijmeme zaměstnance
Dnes je 1. srpna 2021, svátek má Oskar, zítra Gustav.
  • Nečekaný adrenalinový zážitek při cestě náměstím po setmění. Celá ulice Komenského a Kostelní v úplné tmě, na náměstí pak svítí jen 8 lamp na horní straně.
  • Bytovka U Jasanu už dostává finální podobu.
  • Modelářská výstava v Jupiter clubu je svátkem pro malé i velké.
  • První kolo MSFL hrané v pátek odpoledne U Tržiště skončilo remízou 1:1 FCVM a FC Dolní Benešov. Za domácí se trefil A. Plichta.
  • V Oslavici se tento víkend koná pouť (30.7.-1.8.2021)

Záchrana zvířat se může proměnit v Sophiinu volbu

PŘÍRODA - 16. 7. 2021

V půlce července řešili pracovníci záchranné Stanice Pavlov komplikovaný případ související s čápaty v hnízdě v Nové Vsi u Světlé. Jeden z rodičů čtyř čápat uhynul při bouřce a místní vypozorovali, že druhý se na hnízdo nevrací a že čápata hladoví. „Sledování čapích hnízd je dnes velmi populární, okamžité emoce a laický přístup však mohou vést k nepříjemným důsledkům,“ upozorňuje ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
 

Hnízdění čápů bílých sleduje již téměř tisíc lidí. Přidáte se k nim?

PŘÍRODA - 8. 7. 2021

Na více než 500 čapích hnízdech v Česku registrují ornitologové malá čapí mláďata, na 269 hnízdech už jsou mláďata vzrostlá. To vše díky téměř tisícovce dobrovolníků, kteří se letos zapojili do sledování čapích hnízd a zadali pozorování na www.birdlife.cz/capi. Kde jsou další velká mláďata? Ornitologové vyzývají veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Právě informace o velkých mláďatech trénujících let jsou totiž klíčové pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdění.
 

Co jste možná nevěděli o bouřkách

PŘÍRODA - 18. 6. 2021

Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
 

Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranným stanicím a útulkům

PŘÍRODA - 15. 6. 2021

V posledních letech se velmi rozšířilo malování kamínků a jejich objevování na nejrůznějších místech po Česku. V reakci na to vznikla v závěru letošního března facebooková skupina Kamínky pro ZOO. Lidé malovali a následně dražili kamínky nejrůznějších tvarů a velikostí a na podporu ZOO vybrali neuvěřitelný 1 586 414 Kč.
 

Mrtvé dřevo v lesních porostech a jeho význam

PŘÍRODA - 8. 6. 2021

„Ačkoliv současné chladné a deštivé počasí přispívá k utlumení kůrovcové kalamity, nevyhnulo se v minulých letech odumírání jehličnatých dřevin ani přírodním památkám a přírodním rezervacím v péči Kraje Vysočina.
 

Zimní počasí je konečně u konce, v Pavlově vypustili ježky a netopýry

PŘÍRODA - 27. 5. 2021 | FOTOGALERIE

Jarní počasí, které se podobalo spíše zimnímu, pozdrželo vypouštění netopýrů a ježků a ani květen návratu zvířat zpět do volné přírody nepřál. „Nakonec se akce podařila a ve třetím májovém týdnu jsme vypustili bezmála patnáct ježků a kolem dvacítky netopýrů, kteří zimovali v prostorách naší záchranné stanice v Pavlově,” prozradil ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
 

Vysazování úhořů do vod Vysočiny

PŘÍRODA - 4. 5. 2021

V průběhu května a června vysadí Moravský rybářský svaz do vybraných rybářských revírů dvacet až dvacet pět tisíc kusů jedinců úhoře říčního.
 

Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

PŘÍRODA - 27. 4. 2021

Brňané každoročně kupují před Vánoci stovky jedliček v květináčích, které slouží jako alternativa klasických řezaných stromků.
 

Ochránci přírody v Borech instalovali dočasné zábrany kvůli migraci žab

PŘÍRODA - 12. 4. 2021 | FOTOGALERIE

Již šestnáct let, rok co rok, na tři týdny umísťují ochránci přírody v Borech u silnice nedaleko rybníka Kutiny zábrany proti přejetí žab a obojživelníků.
 

Po více než dvaceti letech se na Vysočině objevila sova pálená, zemřela po otravě jedem na hlodavce

PŘÍRODA - 26. 3. 2021

V severnější části Vysočiny sova pálená vymizela před více než dvaceti lety. To se letos změnilo, když tento středně velký druh sovy v závěru února zaznamenali lidé v Havlíčkově Brodě.
 

O víkendu přejdeme na letní čas

PŘÍRODA - 25. 3. 2021

O hodinu kratší bude náš spánek od neděle 28. března, kdy přecházíme na letní čas.
 

Spolupráce zemědělců, ochránců přírody i veřejnosti může zachránit desítky mláďat čejky chocholaté

PŘÍRODA - 23. 3. 2021

– Za posledních čtyřicet let se populace čejky chocholaté snížila o téměř 90 %. Tohoto obyvatele našich polí, který hnízdí na zemi a jeho hnízda jsou velmi nenápadná, ohrožují hlavně jarní práce zemědělců.
 

Vyrazte na večerní vycházku za sovím houkáním + audio k rozpoznání

PŘÍRODA - 18. 3. 2021

Věděli jste, že už teď, před koncem zimy, se můžete vydat do lesů na pod/večerní vycházku za sovím houkáním? Poradíme vám, co udělat pro to, abyste byli úspěšní!
 

Zvířata z Pavlova představují nové webové stránky

PŘÍRODA - 16. 3. 2021

Profesionální fotografie, všechny podstatné informace, novinky, přehledný seznam zvířat k adopci i vzdělávací sekce včetně ekologické výchovy a aktivit směřujících k ochraně fauny i flory. To vše a ještě mnohem víc obsahují nové webové stránky záchranné Stanice Pavlov www.stanicepavlov.cz.
 

Ptákem roku 2021 je v Česku káně lesní

PŘÍRODA - 4. 2. 2021

Káně je naším nejhojnějším dravcem. Snad i kvůli tomu je veřejností přehlížená. Přitom jde o dokonale přizpůsobivý druh, který vyvinul skvělé strategie, jak přežívat a prosperovat v krajině pozměněné člověkem.
 

Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

PŘÍRODA - 25. 1. 2021

V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho v zimě správně přikrmovat a jakých pravidel se držet. Možná vás překvapí, že nejohroženější skupinou jsou dravci, sovy a krkavcovití ptáci.
 

Registrace do dalšího ročníku Čistá Vysočina začala

PŘÍRODA - 13. 1. 2021

Kraj Vysočina v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 vyhlašuje XII. ročník akces názvem ČISTÁ VYSOČINA.
 

Česko bude sčítat ptáky na krmítku. Pohodlně a bezpečně z domova

PŘÍRODA - 7. 1. 2021

Tisíce lidí po celém Česku budou opět sčítat ptáky na krmítku. Již třetí ročník zimního sčítání ptáků pořádá o víkendu 8.–10. ledna 2021 Česká společnost ornitologická. Každý sčítá na svém vlastním krmítku, bez nutnosti se setkávat nebo opouštět domov. Stačí jen hodinu pozorovat vlastní krmítko a výsledky odeslat ornitologům pomocí webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz. Díky sčítání získají ornitologové velké množství důležitých dat o ptácích, kteří v Česku zimují.
 

Prosinec už je správný čas na záchranu ježků

PŘÍRODA - 23. 12. 2020

Od konce listopadu nastává období, kdy by ježci už měli být uložení k zimnímu spánku. Pokud v tuto dobu najdete venku pochodovat ježka, pravděpodobně se během zimování ocitl v nesnázích a lidé mu mohou pomoci.
 

Konec roku je se všemi ohňostroji a petardami pro zvířata jedno z nejnáročnějších období

PŘÍRODA - 21. 12. 2020

Zatímco Vánoce by měly být svátky klidu a souznění, naopak silvestrovské oslavy bývají bujaré a často neodmyslitelně spjaté s velkými ohňostroji, hlasitými petardami a světelnými záblesky. Lidé se baví, ale zvířata často trpí. Veterinářka Alexandra Karafiátová, která pomáhá zvířatům v Záchranné stanici Pavlov, radí, jak se zachovat, abychom oslavy konce roku našim psům a kočkám, ale i divokým zvířatům ulehčili.
 

Traviči se Vysočině nevyhýbají, poslední obětí je samice orla mořského

PŘÍRODA - 10. 12. 2020

Byl 17. listopad a žena, která v lese nedaleko rybníka Piknůsek u Moravce na Žďársku hledala zatoulaného psa, objevila mrtvého orla mořského. Později výsledky pitvy a laboratorních rozborů Státního veterinárního ústavu v Jihlavě prokázaly a policie potvrdila, že samice uhynula na otravu karbofuranem.

Zobrazit celý článek

 

Na Vysočině stromů kolem silnic ubývá. Kácí se i v celé republice

PŘÍRODA - 19. 11. 2020

Dva vykácené stromy na Vysočině loni nahradila jen jedna sazenice. Na území celé republiky stromů podél cest dlouhodobě ubývá a mizí tak levná a účinná ochrana před extrémními teplotami, suchem a prachem i naše historické dědictví. Boj proti klimatické změně systematickou výsadbou a údržbou stromů kolem silnic zůstává pouhým slibem vlády bez reálných výsledků.

Zobrazit celý článek

 

Zítra startuje hlasování o desátou Alej roku

PŘÍRODA - 2. 11. 2020

O jubilejní titul Alej roku soutěžní ankety spolku Arnika bojuje rekordních 134 stromořadí ze všech krajů republiky, z nichž 24 soutěží na Vysočině. Hlasování začíná v úterý 3. listopadu ve 12 hodin na www.alejroku.cz a končí 7. ledna příštího roku. Poté Arnika vyhlásí desátou nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější krajská stromořadí.

Zobrazit celý článek

 

O víkendu přejdeme na zimní čas

PŘÍRODA - 22. 10. 2020

Jako vždy poslední říjnový víkend je ve znamení změny času z letního na zimní. O hodinu si přispíme.

Zobrazit celý článek

 

Do uzávěrky jubilejní Aleje roku 2020 zbývá pouhý týden

PŘÍRODA - 21. 10. 2020

Právě teď je poslední šance přihlásit oblíbenou alej do boje o titul Alej roku 2020 v desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika. Z Vysočiny je zatím 15 z celkových 85 přihlášených stromořadí z celé republiky. Soutěžní nominace a fotografie je možné zasílat na www.alejroku.cz už jen do úterý 27. října do 12 hodin.

Zobrazit celý článek

 

Na zachraňování ježků je ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním

PŘÍRODA - 9. 10. 2020

Až několik desítek telefonátů denně řeší aktuálně, s příchodem podzimu, pracovníci v Záchranné stanici Pavlov u Ledče nad Sázavou. Lidé volají se stejným dotazem. Zda ježci, které objevili na zahradě nebo je někde náhodou našli, přežijí zimu a jestli je nemají zachránit a odvést do stanice. Záleží na teplotách i na tom, zda je ježek správně vykrmený, prozatím je však na stěhování těchto hmyzožravců čas. Nejlépe je jim na zahrádkách.

Zobrazit celý článek

 

Skauti budují tůňky

PŘÍRODA - 7. 10. 2020

Děkuji všem, kteří se nezalekli práce v blátě a v sobotu dorazili! Zvládli jsme vybudovat dvě malé tůňky, jednu periodickou a druhou se stabilnější hladinou. Už nyní se začínají plnit vodou a čekají na své první obyvatele.

Zobrazit celý článek

 

Hledá se jubilejní desátá Alej roku kraje Vysočina. Nominace běží do konce října

PŘÍRODA - 18. 9. 2020

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z nichž 2 pochází z Vysočiny. Loni v kraji bodovala Oudoleňská ovocná alej ke křížku, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz.

Zobrazit celý článek

 

Dva v Pavlově zachránění luňáci se vrátili do volné přírody

PŘÍRODA - 4. 9. 2020

Na jaře ornitologové z Vysočiny zjistili, že na Bítešsku v lokalitě Račinec hnízdí pár luňáků.

Zobrazit celý článek

 

Vzácnou užovku hladkou našel pod dopravním značením u Velkého Meziříčí

PŘÍRODA - 29. 7. 2020

V půlce července pracovník firmy Vyznač našel pod dopravním značením vzácného hada.

Zobrazit celý článek

 

Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí čeká obnova

PŘÍRODA - 9. 7. 2020

Celkem 45 kilometrů naučných stezek s 36 naučnými tabulemi slouží turistům a místním sportovcům necelých 8 let. Díky stotisícové krajské dotaci nechá město obnovit značení stezek a zároveň opravit stávající informační panely. Okolí stanovišť čeká úklid.

Zobrazit celý článek

 

Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku zahájen. Která na Vysočině zvítězí letos?

PŘÍRODA - 5. 6. 2020

Od dnešního dne až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané spolkem Arnika. Stačí zaslat fotografii s krátkým příběhem na web www.alejroku.cz. V kraji Vysočina loni zvítězila Oudoleňská alej na křížku, celorepublikovou vítězkou se stala památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane jubilejní desátou Alejí roku? O vítězi rozhodne veřejnost v internetovém hlasování.

Zobrazit celý článek

 

Jiřičky, Ptáci roku 2020, jsou zpátky doma

PŘÍRODA - 28. 4. 2020

Nechte jiřičky u sebe hnízdit, vyzývají ornitologové veřejnost.

Zobrazit celý článek

 

Za nepovolené překročení maximální těžby hrozí vlastníkům lesa vysoké pokuty

PŘÍRODA - 21. 4. 2020

Výše těžeb v lesích se mimo jiné řídí schváleným lesním hospodářským plánem a vlastník lesa nesmí povolenou výši překročit.

Zobrazit celý článek

 

Měsíc v úplňku byl o 13 procent větší než obvykle

PŘÍRODA - 8. 4. 2020

Příroda opět nabídla nebeské divadlo v podobě superúplňku.

Zobrazit celý článek

 

Šestý ročník soutěže o Odpadového Oskara na Vysočině právě startuje

PŘÍRODA - 6. 4. 2020

Spolek Arnika letos opět hledá obce z Vysočiny s nejefektivnějším odpadovým hospodářstvím, jejichž obyvatelé do černých popelnic vyhodí v průměru nejvýše 150 kg za rok.

Zobrazit celý článek

 

O víkendu se mění čas na letní

PŘÍRODA - 27. 3. 2020

Ze soboty 28.3. na neděli 29.3. přijdeme o jednu hodinu času. Jde možná o předposlední změnu času.

Zobrazit celý článek

 

Díky žákům a studentům v Kraji Vysočina skončilo více než 4,6 tuny vysloužilého elektra na recyklaci

PŘÍRODA - 26. 3. 2020

Žáci a studenti v Kraji Vysočina odevzdali během 3měsíční sběrové kampaně k recyklaci 4 650 kg vysloužilých drobných elektrospotřebičů.

Zobrazit celý článek

 

Chudobínská borovice vyhrála! Stala se Evropským stromem roku 2019

PŘÍRODA - 18. 3. 2020

Titul Evropský strom roku 2019 patří Chudobínské borovici z Vysočiny.

Zobrazit celý článek

 

Ornitologové vyhodnotili sčítání ptáků na krmítkách. Skokanem roku je sojka

PŘÍRODA - 10. 3. 2020

ruhý lednový víkend byl v Česku ve znamení sčítání ptáků na krmítkách, do kterého se dobrovolně zapojilo přes 21 tisíc lidí, což je o 7 tisíc víc než loni. Díky spolupráci veřejnosti získala Česká společnost ornitologická (ČSO) údaje o tom, kteří ptáci kde navštěvují krmítka. Pomocí dlouhodobého projektu občanské vědy ČSO časem zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Další ročník sčítání ptáků na krmítkách plánuje ČSO na 8.–10. ledna 2021.

Zobrazit celý článek

 

Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

PŘÍRODA - 18. 2. 2020

Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou.

Zobrazit celý článek

 

Mník jednovousý je pozoruhodná ryba našich vod, preferuje chlad před teplem

PŘÍRODA - 16. 1. 2020

Nejchladnější měsíce roku, prosinec a leden, jsou obdobím tření mníka jednovousého.

Zobrazit celý článek

 

Sýkora nebo vrabec? Česko bude sčítat ptáky na krmítkách

PŘÍRODA - 9. 1. 2020

Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách pořádá o víkendu 10.–12. ledna 2020 Česká společnost ornitologická.

Zobrazit celý článek

 

Jihlavští studenti stávkovali za klima

PŘÍRODA - 28. 10. 2019

Asi padesátka studentů a dalších podporovatelů se v pátek místo školy jala stávkovat. Uspořádali demonstraci, v jejímž průběhu na náměstí zazněli i proslovy. Celorepublikový motiv stávky byl požadavek zavření uhelné elektrárny Počerady, jihlavští organizátoři zdůrazňovali také problém emisí Kronospanu.

Zobrazit celý článek

 

O víkendu se mění čas

PŘÍRODA - 24. 10. 2019

Jako vždy poslední říjnový víkend je ve znamení změny času z letního na zimní. O hodinu si přispíme.

Zobrazit celý článek

 

Vzácní orli královští letos v Česku vyvedli šest mláďat

PŘÍRODA - 13. 9. 2019

Česká populace orla královského se v letošním roce rozrostla o šest mláďat. Kriticky ohrožený dravec hnízdí u nás výhradně na jižní Moravě, kde má celosvětově severozápadní hranici svého výskytu. Letos tam ornitologové zaznamenali devět párů. Největší hrozbou pro orly královské je člověk, který dravce v hnízdním období vyrušuje anebo v některých případech dokonce cíleně zabíjí. Česká společnost ornitologická proti pytlákům a travičům bojuje v terénu pomocí psí jednotky, která vyhledává otrávené návnady.

Zobrazit celý článek

 

Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší. Odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor.

PŘÍRODA - 13. 8. 2019

Ministerstvo zemědělství po kritice ornitologů, veřejnosti a Ministerstva životního prostředí zrušilo povolení plošné aplikace jedu proti hrabošům Stutox II. Rozhodlo se na pondělním jednání, kterého se účastnila i Česká společnost ornitologická. Výsledkem je pozastavení povolení plošné aplikace, tedy její prozatímní zákaz. Zemědělci mohou aplikovat jed do nor. Ornitologové nicméně upozorňují, že jakékoliv použití jedu je pouze krajní řešení. Dodávají, že krajina již teď trpí intenzivním zemědělstvím a aplikace jedu je pro ni další zbytečná zátěž, zvláště v okamžiku, kdy populaci hraboše brzy čeká přirozený pád.

Zobrazit celý článek

 

Další rána pro mizejícího sýčka. Zemědělci budou plošně trávit hraboše, zahynout mohou sovy, dravci

PŘÍRODA - 8. 8. 2019

Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou.

Zobrazit celý článek

 

Na nebi byla v noci podívaná v podobě zatmění Měsíce

PŘÍRODA - 17. 7. 2019

V úterý 16. července po setmění se na obloze odehrálo představení s názvem částečné zatmění Měsíce.

Zobrazit celý článek

 

Kde v Česku hnízdí břehule říční? Ornitologové to chtějí zjistit za pomoci dobrovolníků

PŘÍRODA - 12. 6. 2019

Břehule říční, drobní nenápadní ptáci podobní vlaštovkám, dříve hnízdily ve strmých říčních březích pravidelně obnovovaných povodněmi. Regulací řek a zpevňováním břehů o přirozená hnízdiště přišly, dokázaly se ale přizpůsobit a k hloubení hnízdních nor začaly využívat především pískovny. Česká společnost ornitologická chce za pomoci dobrovolníků zjistit, kde se dnes v Česku břehulím daří.

Zobrazit celý článek

 

Někdo zabil dvě mláďata orla mořského. Pokácel strom i s hnízdem

PŘÍRODA - 14. 5. 2019

 

Lidé přivítají ptačí zpěv napříč celou republikou. Budou pátrat i po Máchově hrdličce

PŘÍRODA - 30. 4. 2019

 

Sýčci pod dohledem kamer. Sledujte jejich hnízdění v chytrých budkách

PŘÍRODA - 28. 4. 2019

 

V Kraji Vysočina se už 213 škol připojilo do programu Recyklohraní, použité spotřebiče a baterie

PŘÍRODA - 16. 4. 2019

 

Máte obavy ze suchého léta? Mulčujte!

PŘÍRODA - 3. 4. 2019

 

Závěry přednášky Jak zachránit naše lesy

PŘÍRODA - 29. 3. 2019

 

O víkendu posouváme čas o hodinu dopředu

PŘÍRODA - 28. 3. 2019

 

Koniklece u Trnavy už vykvétají

PŘÍRODA - 22. 3. 2019

 

22. březen – Světový den vody

PŘÍRODA - 21. 3. 2019

 

Jaro ožívá na křídlech prvních čápů

PŘÍRODA - 12. 3. 2019

 

Stovka českých vědců podpořila páteční studentskou klimatickou stávku

PŘÍRODA - 11. 3. 2019

 

Ekocentrum Chaloupky k protestům žáků středních škol

PŘÍRODA - 7. 3. 2019

 

Ptákem roku 2019 je hrdlička divoká

PŘÍRODA - 28. 2. 2019

 

První zájemci z VM se nahlásili do akce Čistá Vysočina 2019

PŘÍRODA - 15. 2. 2019

 

Čistá Vysočina 2019: Zapojte se i vy do velké úklidové akce

PŘÍRODA - 11. 1. 2019

 

O víkendu přejdeme na zimní čas. Možná naposledy

PŘÍRODA - 22. 10. 2018

 

Vlastníci lesa mohou k obnově využít semenný rok

PŘÍRODA - 12. 10. 2018

 

Lesy na Vysočině ničí kůrovec. Geometrickou řadou mizí jehličnany

PŘÍRODA - 17. 8. 2018

 

V noci z neděle na pondělí budou krásně vidět padající hvězdy Perseidy

PŘÍRODA - 10. 8. 2018

 

WHO: znečištěný vzduch je skoro v celé naší zemi. Česky nadsazené limity to maskují

PŘÍRODA - 9. 5. 2018

 

Květen – Měsíc školních zahrad

PŘÍRODA - 9. 5. 2018

 

Divočina byla tentokrát na Den Země přímo ve městě

PŘÍRODA - 23. 4. 2018

 

Skauti vysázeli o víkendu les u Jabloňova

PŘÍRODA - 16. 4. 2018

 

V neděli přecházíme na letní čas

PŘÍRODA - 23. 3. 2018

 

Podpořte výstavbu kamenného kříže s výsadbou lip blízko plánovaného obchvatu

PŘÍRODA - 12. 3. 2018

 

Ukliďme společně město a jeho okolí

PŘÍRODA - 28. 2. 2018

 

Kde končí odpad z D1?

PŘÍRODA - 5. 2. 2018

 

Bílé kontejnery rozšíří možnosti třídění o drobný kovový odpad

PŘÍRODA - 21. 12. 2017

 

Vlci prozkoumávají naši krajinu. Dalším důkazem je fotografie z Vysočiny

PŘÍRODA - 8. 12. 2017

 

O víkendu se mění čas

PŘÍRODA - 27. 10. 2017

 

Dýňobraní aneb dýně 100x jinak

PŘÍRODA - 19. 10. 2017

 

„Nudí mne společnost, která se stará jen o sebe – a tak pomáhám…,“ říká třináctiletý Aleš

PŘÍRODA - 22. 9. 2017

 

V Oslavici si užili myslivecký dětský den

PŘÍRODA - 29. 8. 2017

 

Malý princ přistál v ekocentru Chaloupky - Velké Meziříčí

PŘÍRODA - 24. 8. 2017

 

Tento víkend bylo k vidění umění milovníka bonsají, pana Petra Havelky z Kněževsi

PŘÍRODA - 13. 6. 2017

 

Z přírody Vysočiny pomalu mizí odpadky

PŘÍRODA - 19. 4. 2017

 

Den Země oslavíme prací, pochodem i sběrem papíru

PŘÍRODA - 12. 4. 2017

 

Velké Meziříčí přivítalo oslavu Světového dne vody

PŘÍRODA - 4. 4. 2017

 

V neděli přecházíme na letní čas

PŘÍRODA - 22. 3. 2017

 

Den Země s Ekocentrem Chaloupky v neděli 23. dubna

PŘÍRODA - 15. 3. 2017

 

Již brzy ve Velkém Meziříčí oslavíme Světový den vody

PŘÍRODA - 7. 3. 2017

 

Čistit naše město chtějí Praktická škola, stacionář Nesa a úředníci města. Přihlašte se také!

PŘÍRODA - 21. 2. 2017

 

Vodohospodáři přívaly sněhu vítají

PŘÍRODA - 3. 2. 2017

 

Bobři si oblíbili vodní toky Vysočiny i Balinku a Oslavu u Meziříčí

PŘÍRODA - 19. 1. 2017

 

Školní zahrady se stanou místem využití moderních vzdělávacích metod

PŘÍRODA - 28. 11. 2016

 

Měsíc se nejvíce přiblížil Zemi, více zářil a byl o deset procent větší

PŘÍRODA - 15. 11. 2016

 

Více než 30 alejí už aspiruje na titul Alej roku 2016, na další nominace je čas jen do neděle

PŘÍRODA - 18. 10. 2016

 

Pozvánka pro pedagogy na vykev

PŘÍRODA - 20. 9. 2016

 

Nebe v pátek nabídne podívanou v podobě polostínového zatmění Měsíce

PŘÍRODA - 16. 9. 2016

 

Pozor změna! Evropská noc pro netopýry ve Velkém Meziříčí v pátek 23. září

PŘÍRODA - 26. 8. 2016

 

Jaro se rozloučilo krásnou duhou

PŘÍRODA - 20. 6. 2016

 

Již tento víkend bude ve znamení otevřených zahrad

PŘÍRODA - 9. 6. 2016

 

Vydali se za mláďaty do obory

PŘÍRODA - 5. 6. 2016

 

Po myslivecké stezce

PŘÍRODA - 1. 6. 2016

 

Chaloupky se zapojily do kampaně na záchranu řeky Oslavy

PŘÍRODA - 19. 5. 2016

 

Bobr číhal u topolu

PŘÍRODA - 30. 4. 2016

 

Bylo dobře mezi stromy

PŘÍRODA - 30. 4. 2016

 

Den Země se i přes nepřízeň počasí povedl

PŘÍRODA - 25. 4. 2016

 

Bobři v Balinském údolí

PŘÍRODA - 15. 4. 2016

 

DEN ZEMĚ - STROMY A MY

PŘÍRODA - 7. 4. 2016

 

Krásu vykvetlých konikleců přišly obdivovat stovky lidí

PŘÍRODA - 29. 3. 2016

 

Pozor! V neděli přecházíme na letní čas

PŘÍRODA - 24. 3. 2016

 

Chaloupky vás srdečně zvou na Soví noc a kurz řezbářství

PŘÍRODA - 22. 2. 2016

 

Alej roku 2015 zdobí cestu u Jedovnic na Jižní Moravě, na Vysočině skončila nejlépe Dědkovská alej

PŘÍRODA - 23. 11. 2015

 

Už jen do neděle mohou lidé vybírat Alej roku 2015. Dědkovská alej je zatím pátá...

PŘÍRODA - 13. 11. 2015

 

O titul Alej roku bojuje Dědkovská alej od Blízkova

PŘÍRODA - 25. 9. 2015

 

Houbařská sezóna je nejhorší od roku 2003

PŘÍRODA - 18. 8. 2015

 

Letošní maximum Perseid má velmi příznivé podmínky

PŘÍRODA - 11. 8. 2015

 

Povodí Moravy bude požadovat zvýšené kontroly odběratelů vody

PŘÍRODA - 24. 7. 2015

 

Na Vysočině začalo ruční kosení chráněných lokalit

PŘÍRODA - 16. 7. 2015

 

Začal pátý ročník ankety mapující krásy našich alejí

PŘÍRODA - 8. 7. 2015

 

U Netínského rybníka kvete chráněný vodní jetel (vachta trojlistá)

PŘÍRODA - 21. 5. 2015

 

Zlatý list hlásí rekordní účast

PŘÍRODA - 18. 5. 2015

 

Tip na výlet: Louka plná vzácných konikleců

PŘÍRODA - 11. 4. 2015

 

U Trnavy rozkvetl koniklec

PŘÍRODA - 8. 4. 2015

 

Den Země v Balinském údolí aneb každý máme svoji cestu

PŘÍRODA - 1. 4. 2015

 

V pátek uvidíme částečné zatmění Slunce

PŘÍRODA - 19. 3. 2015

 

Debata o včelách, přírodě a lidech

PŘÍRODA - 20. 2. 2015

 

Petice - Zachraňme stromy!

PŘÍRODA - 23. 1. 2015

 

Stromy okolo železnic a bezpečnost dopravy – reakce Arniky

PŘÍRODA - 5. 12. 2014

 

Do Balin nejen za zahradní terapií

PŘÍRODA - 14. 11. 2014

 

Příroda uprostřed města

PŘÍRODA - 22. 10. 2014

 

Přírodovědné kroužky ve Velkém Meziříčí

PŘÍRODA - 17. 9. 2014

 

Víkend s houbami na Balinách

PŘÍRODA - 11. 9. 2014

 

Pomozte Chaloupkám k získání grantu na zahradní terapii!

PŘÍRODA - 8. 9. 2014

 

Drobné sanační úpravy pomohou sedmi zvláště chráněným územím v kraji. Mimojiné u Dobré Vody

PŘÍRODA - 2. 9. 2014

 

V Tasově byl spatřen vzácný Otakárek fenyklový

PŘÍRODA - 22. 7. 2014

 

V Oslavici si zpříjemnili sobotní odpoledne dálkovým pochodem

PŘÍRODA - 3. 6. 2014

 

Začíná čtvrtý ročník ankety Alej roku 2014 – s atraktivnějším webem

PŘÍRODA - 6. 5. 2014

 

Vydali se za ptačím zpěvem

PŘÍRODA - 5. 5. 2014

 

Pozor, již tuto neděli přejdeme na letní čas!

PŘÍRODA - 27. 3. 2014

 

Studentská soutěž v mysliveckém troubení a vábení jelenů

PŘÍRODA - 12. 3. 2014

 

Při akci „Budkování„ pomáhaly děti ptákům

PŘÍRODA - 7. 3. 2014

 

Češi odevzdali k recyklaci více než 1 000 tun použitých baterií, Vysočina se zhoršila o 20 procent

PŘÍRODA - 3. 3. 2014

 

SOVÍ NOC - předjarní výlet do přírody

PŘÍRODA - 26. 2. 2014

 

8istovky Žďárských vrchů podruhé

PŘÍRODA - 18. 9. 2013

 

Netopýři v Březejci - Chaloupky Velké Meziříčí

PŘÍRODA - 13. 9. 2013

 

Obyvatelé Vysočiny jsou druzí nejlepší v republice co do počtu kilogramů odevzdaných použitých bater

PŘÍRODA - 11. 9. 2013

 

Hmyzí hotel, zelená střecha, bezúdržbový trvalkový záhon...

PŘÍRODA - 26. 8. 2013

 

ZOO JIHLAVA – vstup do říše exotické zvěře

PŘÍRODA - 5. 8. 2013

 
Facebook Twitter g+ Youtube
Bleskovky Foto info
BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici VEDOUCÍ SKLADU
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist